Mateusz Morawiecki, Daniel Obajtek

i

Autor: MAREK ZIELIŃSKI/SUPER EXPRESS Mateusz Morawiecki, Daniel Obajtek

Morawiecki: Benzyna po 5 zł. Premier podał datę obniżki cen

2022-01-07 9:39

Czy okres astronomicznych cen benzyny niedługo się skończy? Premier obecuje obniżkę podatku na paliwo i podaje konkretne terminy. - Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy – powiedział Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Interii. Zapowiedź szefa rządu skomentował też prezes PKN Orlen. - Bardzo dobra decyzja rządu obniżająca VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł/l - napisał na Twitterze Daniel Obajtek.

Benzyna po 5 złotych za litr?!

- W przyszłym tygodniu ogłosimy Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Bardzo ważną decyzją będzie kolejna obniżka podatków. Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł. Pamiętajmy, że na początku grudnia 2021 r. litr kosztował już ponad 6 zł. Najpierw był pierwszy ruch, cena spadła zgodnie z zapowiedziami do ok. 5,70 zł, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy – powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątkowym wywiadzie dla Interii.

 Dodał, że obniżka powinna wejść w życie już od początku lutego i że niższe stawki będą obowiązywać "na początek na pół roku". Stwierdził także, że podjął taką decyzję, mimo że nie ma odpowiedzi Komisji Europejskiej na wniosek Polski o zgodę na taką obniżkę.

TOMASZ WALCZAK VIDEOBLOG: Opłata paliwowa. Będą podwyżki na stacjach benzynowych?

- Chcę to zrobić, bo bardziej interesuję się tym, co myślą Polacy w Gorlicach albo Szczecinku, w Ełku, Rawiczu czy Siedlcach, niż europejscy biurokraci w Brukseli albo w Berlinie – powiedział Mateusz Morawiecki. Przyznał, że taka obniżka będzie miała duży wpływ na tegoroczny budżet. - To jest ogromny wpływ na budżet, co najmniej 1,5 mld zł kwartalnie. Jeśli więc utrzymamy ją przez dwa kwartały będzie to ponad 3 mld zł – powiedział premier. 

Sonda
Czy obniżone podatki na paliwa powinny zostać na stałe?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze