Na początku grudnia swoje dane przedstawił także europejski odpowiednik Głównego Urzędu Statystycznego. Jak wynika z wyliczeń Eurostatu, Polska pozostaje w czołówce krajów z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej. Bezrobocie dla całej UE sięgnęło 6,7 proc., a dla krajów strefy euro 7,3 proc.
Polska wykazała stopę bezrobocia na poziomie 3,4 proc., co stanowi czwarty wynik w całej wspólnocie. Lepsze odczyty zanotowano wyłącznie w Czechach (2,6 proc.), Holandii (2,9 proc.) i Niemczech (3,3 proc.).
Czytaj także: Polski Ład: Co zyskamy na reformach? Oto konkretne przykłady
Sytuacja na rynku pracy stopniowo poprawia się wraz z ożywieniem gospodarczym, i to pomimo nasilenia pandemii i utrzymujących się problemów podażowych w przemyśle. Zakładamy, że na koniec 2021 r. stopa bezrobocia wyniesie 5,5 proc., a więc będzie znacznie niższa niż nasza prognoza z początku tego roku wynosząca 6,9 proc. Oczekiwania co do koniunktury w 2022 r. pozostają optymistyczne, co powinno wpływać na dalszy spadek stopy bezrobocia. Będzie o niego jednak coraz trudniej ze względu na raportowane przez firmy problemy z zapełnieniem wolnych wakatów. Niepewność co do rynku pracy w dłuższej perspektywie będzie wynikała z schłodzenia koniunktury w związku z dużą skalą zacieśnienia warunków monetarnych- informują ekonomiści Banku Millennium z tygodniowym komentarzu.
W danych o stopie bezrobocia uwzględnia się osoby, które są zarejestrowane jako bezrobotne w urzędzie pracy. Nie uwzględnia się w tych statystykach osób nieaktywnych zawodowo, które nie rejestrowały się w urzędzie.