Święta bez pomarańczy

i

Autor: Shutterstock Święta bez pomarańczy

Inflacja w Polsce

Boże Narodzenie bez pomarańczy pierwszy raz od czasów PRL. Ceny owoców skoczyły w górę

2022-12-14 11:50

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nie tylko z rodzinną atmosferą, prezentami czy ubieraniem choinki. To również unoszący się wszędzie zapach cytrusów - w szczególności pomarańczy i mandarynek. Podczas tegorocznych świąt przy świąt nieproszonym gościem jest inflacja. Jak jej obecność wpływa na ceny cytrusów?

Boże Narodzenie w cieniu inflacji. Polacy ograniczą przedświąteczne wydatki

Przygotowania do tegorocznych świąt Bożego Narodzenia upływają w cieniu inflacji i wszechobecnej drożyzny. Polacy deklarują, że zamierzają wydać mniej i zrezygnować z konkretnych elementów - a ceny na sklepowych półkach są coraz wyższe.

Według danych uzyskanych z blisko 41 tys. sklepów detalicznych, w listopadzie br. codzienne zakupy były droższe średnio o 25,8% niż rok temu - po raz kolejny podrożały wszystkie z dwunastu kategorii, a każda z nich ponownie odnotowała dwucyfrowy wzrost. Eksperci ostrzegają, że nie ma co liczyć na spadek cen w najbliższym czasie. Jak wynika z najnowszego badania postaw konsumenckich, aż 8 na 10 Polaków zamierza ograniczyć świąteczne wydatki na tegoroczne zakupy produktów spożywczych.

Średnia cena pomarańczy. Ile kosztują cytrusy w popularnych marketach?

Jednym z nieodłącznych elementów świąt Bożego Narodzenia jest gastronomia. Tradycja dwunastu potraw i wszystkie smakołyki, które w niektórych domach są odkładane bądź przygotowywane specjalnie na tę okazję. Choć pomarańcze i cytrusy są aktualnie dostępne przez cały rok to najsmaczniejsze są właśnie w okresie zimowym. Jaka jest ich aktualna cena?

Jak informuje Portal Spożywczy średnia cena 1 kg pomarańczy w najpopularniejszych sklepach w Polsce w grudniu br. wynosi 5,43 zł. Rok temu było to 5,26 zł a  10 lat temu średnia cena wynosiła 3,27 zł. Jak wygląda rozkład cenowy w popularnych marketach?

  • Aldi - 6,99 zł/kg
  • Auchan - 3,98 zł/kg
  • Biedronka - 5,99 zł/kg
  • Carrefour - 3,99 zł/kg
  • E.Leclerc - 3,99 zł/kg
  • Kaufland - 4,89 zł/kg
  • Lidl - 5,99 zł/kg
  • Netto - 4,49 zł/kg
Sonda
Czy z powodu inflacji ograniczysz wydatki przed świętami?
Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek
Najnowsze