Uwodziciel zawrócił w głowie kobiecie na portalu randkowym. Straciła przez niego 90 tysięcy!

i

Autor: pixabay.com Uwodziciel zawrócił w głowie kobiecie na portalu randkowym. Straciła przez niego 90 tysięcy!

Budżet 2022: Dług publiczny i deficyt mogą być nawet niższe niż plan

2021-08-25 17:59

Wiemy, co nasz czeka w 2022 roku. Rada Ministrów przedstawiła plan na ustawę budżetową 2022. Spadek PKB w 2020 roku był łagodniejszy, niż prognozowano. Jednak zaznaczono, że skutki pandemii będziemy odczuwać jeszcze przez długi czas. Dochody budżetu mają wynieść 475 mld zł, wydatki 505,6 mld zł, a deficyt 30 mld zł. - Założenia dotyczące rozwoju sytuacji makroekonomicznej są konserwatywne - mówi w rozmowie z "Super Biznesem" Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.

Według przyjętego przez rząd projektu budżetu na 2022 rok, dochody wyniosą 475 mld zł, wydatki 505,6 mld zł, a deficyt 30 mld zł. Rada Ministrów spodziewa się wzrostu PKB na poziomie 4,6 proc. (w tym roku jest to 4,9 proc.). Jak oceniają to ekonomiści?

- Założenia dotyczące rozwoju sytuacji makroekonomicznej są konserwatywne. Mówimy o wzroście PKB i inflacji, a to są najważniejsze wskaźniki do przewidywania dochodów budżetowych. To od nich zależy wzrost nominalnego PKB i dochody podatkowe. Prognozy tych czynników zazwyczaj są konserwatywne - mówi w rozmowie z "Super Biznesem" Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.

ZOBACZ: Nowa, gigantyczna ulga dla emerytów. Kwota dosłownie zwala z nóg!

Jak tłumaczy, Ministerstwo Finansów robi to dlatego, żeby ewentualne zaskoczenia ekonomiczne były pozytywne. Wydatki mają formę planu, a dochody prognozy. W związku z tym, jeżeli prognoza oparta jest na konserwatywnych założeniach, to jeśli dochody są większe niż zakładano, to deficyt jest mniejszy. 

- Istnieje duże prawdopodobieństwo, że realny wzrost PKB jak i inflacja w przyszłym roku będą wyższe. Oznacza to, że wartości dotyczące długu publicznego i deficytu, mogą być nawet niższe niż plan. Kierunek zdecydowanie jest w stronę poprawy sytuacji, więc ja patrzę na to z optymizmem - dodaje Walewski.

W jaki sposób planować rodzinny budżet
Sonda
Co sądzisz o przewidywaniach rządu nt. ustawy budżetowej na 2022 rok?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze