Gaz

i

Autor: Shutterstock Czy można zebrać ropę z wycieku z rurociągu "Przyjaźń"? Rozwiewamy wątpliwości

Dopłaty do gazu

Ceny gazu w górę. Rząd ciągle pracuje nad dopłatami

2022-11-02 7:47

Ceny gazu w górę. Kryzys energetyczny trwa. Już wiemy, jakie będę dopłaty do energii, węgla, a wciąż nie wiemy tak naprawdę, co z gazem. Polacy wykorzystujący gaz ziemny do ogrzewania domów i firm boją się o to, czy w 2023 nie będą płacić horrendalnych rachunków. Rząd zapewnia, że podwyżek nie odczują. - Przygotowywane rozwiązania dotyczące gazu odnosić się będą nie tylko do gospodarstw domowych, ale także innych podmiotów - cena gazu w 2023 r. ma zostać ograniczona - poinformowała PAP wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Ceny gazu w górę. Będą dopłaty do gazu?

Wiceszefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska w rozmowie z PAP wskazała, że resort pracuje nad projektem ustawy dotyczącym rynku gazu w 2023 r. "To będzie ostatnia regulacja po pierwszej ustawie gazowej, dodatku węglowym, cenie ciepła i maksymalnych cenach energii elektrycznej, która domykać będzie ten pakiet wchodzący w antywojenną tarczę energetyczną" - wskazała. Łukaszewska-Trzeciakowska wyjaśniła, że przygotowywany projekt będzie kontynuacją ustawy z grudnia ub.r. Ma on przewidywać kolejne rekompensaty dla sprzedawców gazu.

Poinformowała, że do tej pory PGNiG otrzymało 6,5 mld zł rekompensaty w związku z ograniczeniem podwyżek w taryfach. "Jeśli chcemy ograniczyć cenę gazu w 2023 r. dla konsumentów, to musimy jakoś zrekompensować sprzedawcy różnicę ceny, zakupu gazu na rynku i jego sprzedaży" - podkreśliła wiceminister.

Wiceminister odniosła się także do propozycji Komisji Europejskiej ws. maksymalnych cen gazu. Wyjaśniła, że zaproponowany "korytarz cenowy" miałby polegać na zamknięciu ceny gazu w "widełkach" od góry oraz od dołu. "Komisja Europejska obawia się, że jeśli byśmy zredukowali ceny gazu wyłącznie od góry i nie zamknęli ich od dołu, to spowodowałby to coś, czego nie chcemy, czyli zwiększenie popytu. Problem, który staramy się rozwiązać, czyli uzależnienie się od surowców zewnętrznych, tylko by się potęgował" - wskazała.

Unia Europejska zdecyduje, co z cenami gazu w 2023 roku

Wiceminister podkreśliła, że z polskiego punktu widzenia, gdzie gaz w mniejszym stopniu służy do produkcji energii elektrycznej, raczej jest surowcem dla przemysłu oraz źródłem ogrzewania dla wielu domów, cena gazu powinna być jak najmniejsza. "Im taniej, tym nasz przemysł jest bardziej konkurencyjny. Punkt widzenia UE jest trochę inny" - dodała.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska przypomniała, że Polska wraz w wieloma państwami członkowskimi chce również, aby cały gaz, jaki "wpływa" do UE, został objęty capem. "Mam nadzieję, że ten pogląd przeważy i cały gaz sprowadzany do Unii będzie nim objęty" - oceniła.

Najnowsze