Ceny paliw

i

Autor: Shutterstock Ceny paliw

Ceny paliw 2022

Ceny paliw przed świętami pójdą w górę. Eksperci: Lepiej zatankować przed Wigilią

2022-12-15 10:41

Ceny paliw w ostatnim czasie się ustabilizowały na dosyć wysokim poziomie, ponad 6,60 zł/litr benzyny 95 i nieco poniżej 8 zł/litr diesla. Choć nie były to ceny, które zadowalają kierowców, wiele osób liczyło przynajmniej na to, ze uda się uniknąć wzrostów. Jak jednak wskazują eksperci, ceny mogą wzrosnąć już w trakcie świąt Bożego Narodzenia.

Ceny paliw nie zaliczą drastycznego wzrostu w nowym roku. Ale lepiej zatankować przed świętami

Kierowcy obawiają się cen paliw w 2023 roku, ze względu na powrót do wyższej stawki VAT. Jak już pisaliśmy, podwyżki raczej nie będą duże, bo wysokie marże przygotowują nas na wyższe podatki. W teorii obecne ceny paliw mogłyby być niższe ze względu na warunki rynkowe (m.in. niższe ceny ropy), ale wysoka marża miała służyć jako bufor, który zostanie zmniejszony po powrocie 23 proc. stawki VAT. Jak mówiła dla nas na początku grudnia Urszula Cieślak z www.reflex.com.pl, zmiany mogą być kilkunastogroszowe i nie zrobią takiego wrażenia, jak w sytuacji gdyby cała wartość VAT-u była przełożona na cenę.

Ceny paliw mogą wzrosnąć przed świętami. Diesel już drożeje

Jak powiedział "Faktowi" Grzegorz Maziak, ekspert e-petrol.pl drożeje olej napędowy i w ciągu tygodnia ceny mogą wzrosnąć o kilkanaście groszy. Sytuacja wynika z wprowadzenia embarga na dostawy rosyjskiej ropy drogą morską. Ceny Pb95 do świąt powinny być stabilne, ale nie można wykluczyć, że po świętach wzrosną.

Jak wynika z ostatniego raportu e-petrol.pl o cenach paliwa, średnia cena Pb95 w Polsce wynosi 6,53 zł/litr, oleju napędowego 7,69 zł/litr, a autogazu LPG 2,95 zł/litr. 

Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Sonda
Czy w związku z cenami paliw przesiadasz się na komunikację miejską?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze