Ceny pogrzebów

i

Autor: Shutterstock

Inflacja

Ceny pogrzebów w górę. Winne rosnące koszty energii

2022-09-21 11:29

Wzrost cen energii może doprowadzić do wzrostu cen usług pogrzebowych – alarmuje Polska Izba Branży Pogrzebowej. W związku z kryzysem energetycznym i związanym z nimi wzrostem cen energii, branża funeralna domaga się włączenia jej do grona podmiotów korzystających z regulowanych cen energii. W przeciwnym razie ceny usług pogrzebowych mocno pójdą w górę i zasiłek pogrzebowy z ZUS może być niewystarczający nawet na najskromniejszy pochówek.

Ceny energii podniosą koszty pogrzebów

- Sytuacja cenowa na rynkach gazu i energii elektrycznej nie napawa optymizmem. Może doprowadzić do drastycznych wzrostów cen usług świadczonych przez naszą branżę - stwierdził, Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak cytowany w komunikacie Izby. W związku z kryzysem na rynku energetycznym, Polska Izba Branży Pogrzebowej zwróciła się do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o dopisanie sektora funeralnego do tzw. koszyka regulowanego. Jeśli tak się nie stanie, to ceny w zakładach i firmach pogrzebowych pójdą w górę. W najgorszej sytuacji może dojść do tego, że zasiłek pogrzebowy, który wynosi około 4 tys. zł i jest wypłacany przez ZUS, nie pokryje kosztów nawet najskromniejszego pogrzebu. 

Polska Izba Branży Pogrzebowej podkreśliła, że przez ostatnie pół roku koszty funkcjonowania firm zajmujących się pochówkiem, w tym m.in. przechowywaniem zwłok i ich przygotowaniem do pogrzebu, a także kremacją, wzrosły średnio o około 30-40 proc.

Firmy pogrzebowe bez pieniędzy

Biorąc pod uwagę skokowe wzrosty cen energii, z jakimi borykamy się od kilku miesięcy, nasze fundusze na prowadzenie przedsiębiorstw mogą się wkrótce wyczerpać - stwierdził prezes PIBP. Tymczasem pogrzeby muszą się odbywać. 

Forum w Karpaczu 2022: Gertruda Uścińska
Sonda
Czy zasiłek pogrzebowy powinien być wyższy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze