Ceny pogrzebów

i

Autor: Shutterstock

Inflacja

Ceny pogrzebów w górę. Winne rosnące koszty energii

2022-09-21 11:29

Wzrost cen energii może doprowadzić do wzrostu cen usług pogrzebowych – alarmuje Polska Izba Branży Pogrzebowej. W związku z kryzysem energetycznym i związanym z nimi wzrostem cen energii, branża funeralna domaga się włączenia jej do grona podmiotów korzystających z regulowanych cen energii. W przeciwnym razie ceny usług pogrzebowych mocno pójdą w górę i zasiłek pogrzebowy z ZUS może być niewystarczający nawet na najskromniejszy pochówek.

Ceny energii podniosą koszty pogrzebów

- Sytuacja cenowa na rynkach gazu i energii elektrycznej nie napawa optymizmem. Może doprowadzić do drastycznych wzrostów cen usług świadczonych przez naszą branżę - stwierdził, Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak cytowany w komunikacie Izby. W związku z kryzysem na rynku energetycznym, Polska Izba Branży Pogrzebowej zwróciła się do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o dopisanie sektora funeralnego do tzw. koszyka regulowanego. Jeśli tak się nie stanie, to ceny w zakładach i firmach pogrzebowych pójdą w górę. W najgorszej sytuacji może dojść do tego, że zasiłek pogrzebowy, który wynosi około 4 tys. zł i jest wypłacany przez ZUS, nie pokryje kosztów nawet najskromniejszego pogrzebu. 

Polska Izba Branży Pogrzebowej podkreśliła, że przez ostatnie pół roku koszty funkcjonowania firm zajmujących się pochówkiem, w tym m.in. przechowywaniem zwłok i ich przygotowaniem do pogrzebu, a także kremacją, wzrosły średnio o około 30-40 proc.

Firmy pogrzebowe bez pieniędzy

Biorąc pod uwagę skokowe wzrosty cen energii, z jakimi borykamy się od kilku miesięcy, nasze fundusze na prowadzenie przedsiębiorstw mogą się wkrótce wyczerpać - stwierdził prezes PIBP. Tymczasem pogrzeby muszą się odbywać. 

Forum w Karpaczu 2022: Gertruda Uścińska
Sonda
Czy zasiłek pogrzebowy powinien być wyższy?
Najnowsze