Elektrownia

i

Autor: pixabay.com Elektrownia

Węgiel w Polsce

Ceny prądu rosną, bo elektrownie oszczędzają węgiel przed zimą

2022-08-16 12:00

Obawy o dostawy węgla to jeden z powodów, dla których elektrownie w Polsce decydują się na oszczędzanie surowca przed zimą. Tym samym maleje produkcja energii, a to przekłada się ceny prądu, które już biją rekordy.

Elektrownie oszczędzają węgiel przed zimą

Elektrownie produkują mniej prądu, jednak czy dzięki temu ceny będą niższe? Okazuje się, że nie. Jak wskazuje “Rzeczpospolita” na podstawie danych z lipca w ujęciu rdr, elektrownie dostarczają o 4,23 proc. mniej energii. Dziennik pisze, że elektrownie sygnalizowały Polskim Sieciom Elektroenergetycznym liczne ubytki mocy. Według danych wynika, że w lipcu odnotowano 168 odstawień bloków i były one nieplanowane.

Express Biedrzyckiej: Były wicepremier wprost: Rezygnacja z rosyjskiego węgla z dnia na dzień była błędem

Czy Polacy będą mieli węgiel? 

Jak donosi dziennik, polskie elektrownie mają coraz większe obawy odnośnie tego, czy kontrakty na dostawę węgla zostaną dotrzymane, szczególnie te elektrownie, które dotychczas korzystały w 98 proc. z krajowego węgla kamiennego. Jak informuje Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, w 2021 r. Polska Grupa Górnicza nie zrealizowała 10 proc. dostaw wynikających z kontraktu. W bieżącym roku jest to już 20 proc. dostaw.

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Najnowsze