węgiel

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS węgiel

Polski węgiel

Ceny węgla w sklepie PGG ostro w górę! Ile kosztuje węgiel?

2022-09-09 13:18

Polska Grupa Górnicza (PGG) podjęła decyzję o zwiększeniu wydobycia w przyszłym roku. W tym celu musi ponieść dodatkowe nakłady inwestycyjne, które to szacuje na dodatkowe około 2 mld zł. Skutek takich działań będzie opłakany dla osób, które muszą kupić opał na zimę. Dlaczego? W związku z inwestycją trzeba spodziewać się korekty cen opału o ok. 20 proc. w sklepie internetowym. Jakie będą ceny węgla?

Ceny węgla będą wyższe. Ile kosztuje węgiel w sklepie PGG?

– Wychodząc naprzeciw wyjątkowemu zapotrzebowaniu rynku na węgiel Polska Grupa Górnicza S.A. podjęła decyzję o zwiększeniu wydobycia w przyszłym roku. W tym celu musi ponieść dodatkowe nakłady inwestycyjne, co skutkuje m.in. korektą cen opału o ok. 20 proc. w sklepie internetowym PGG S.A. od 8 września 2022 r. Ceny węgla opałowego dla gospodarstw domowych nadal należą do najniższych na rynku – podała spółka w komunikacie. Na nowe inwestycje spółka planuje przeznaczyć dodatkowe 2 mld zł. Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego, który to musi kupić opał na nadchodzącą zimę? Po prostu wzrost cen.

Spółka wyjaśnia, że "wzrost koniecznych nakładów wynika również z ponoszenia przez PGG S.A. coraz wyższych kosztów operacyjnych zakupu energii, stali, materiałów oraz usług niezbędnych do bieżącej produkcji. Od początku 2022 r. na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią aż o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa a także usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz techniczno-ekonomicznych w PGG S.A. wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe.

Ceny węgla w Polsce coraz wyższe. Dodatek węglowy to za mało

Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego, który to musi kupić opał na nadchodzącą zimę? Po prostu wzrost cen. A już teraz za tonę węgla trzeba płacić krocie. W sklepie PGG tona węgla to wydatek co najmniej około 1,5 tys. zł (niestety, w e-sklepie towaru już brak). U innych dostawców, u których to szybciej można dostać opał, cena za tonę przekracza 3 tys. zł. Niestety, tam, gdzie towar jest dostępny od ręki, coraz częściej można spotkać się z ceną rzędu 4 tys. zł za tonę węgla. Prognozy są bardzo niepokojące, gdyż wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze drożej. Tymczasem rząd wprowadza dodatek węglowy rzędu 3 tys. zł na gospodarstwo domowe. W takiej sytuacji to będzie kropla w morzu potrzeb.

Forum w Karpaczu 2022: Waldemar Buda
Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze