Ministerstwo Finansów

i

Autor: Jakub Kamiński / East News Ministerstwo Finansów

Chce podnieść podatki. Zostanie ministrem finansów?

2022-02-09 13:13

W ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu dni mamy poznać nowego ministra finansów. Zatem karuzela nazwisk ruszyła. Znalazł się na niej między innymi Radosław Piekarz – zasłynął jako ekspert z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, które przedstawia się jako republikańskie i niepartyjne stowarzyszenie, próbujące oddziaływać na politykę w duchu troski o dobro wspólne. Sam kuluarowym przewidywaniom zaprzecza. - Nie dostałem propozycji objęcia stanowiska MF i nie rozważam takiej ścieżki kariery - napisał do nas Radosław Piekarz.

Nowy minister finansów. Ruszyła karuzela nazwisk ekspertów od podatków

Minister finansów Tadeusz Kościńśki zrezygnował z pełnienia tej funkcji. Kto teraz zasiądzie w fotelu ministra finansów? W sieci szybko kręci się karuzela nazwisk potencjalnych kandydatów. Na kuluarowej liście kandydatów na stanowisko ministra finansów wymienia się m.in. Gertrudę Uścińską, Jadwigę Emilewicz, Artura Sobonia, ale i Radosława Piekarza. Kim jest Radosław Piekarz? Pojawiał się w mediach jako ekspert ds. podatków i finansów publicznych z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, które przedstawia się jako republikańskie i niepartyjne stowarzyszenie, próbujące oddziaływać na politykę w duchu troski o dobro wspólne. Jak czytamy na stronie Klubu Jagiellońskiego, potencjalny kandydat na stanowisko ministra finansów - Radosław Piekarz, jest absolwentem Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego ma i ma tytuł doktora nauk ekonomicznych. Pracował jako m.in. doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii A&RT Rynkowska, Kosieradzki, Piekarz. Posiada 10-letnie doświadczenie w doradztwie podatkowym zdobyte podczas pracy w jednej z wiodących międzynarodowych firm consultingowych. Jego specjalizacją jest ekonomia opodatkowania oraz ceny transferowe. Jest autorem artykułów naukowych z zakresu VAT, cen transferowych oraz cła oraz współautorem książek: „Podatkowe aspekty działalności w specjalnych strefach ekonomicznych” (wyd. Unimex 2012) oraz „Ceny transferowe, mechanizmy ustalania i zarządzanie ryzykiem” (wyd. Wolters Kluwer 2015).

A co potencjalny kandydat na szefa resortu finansów sądzi o systemie podatkowym obowiązującym w Polsce? - Niestety, nasz system opiera się w większości na podatkach konsumpcyjnych, takich jak VAT lub akcyza. Te podatki obciążają najbardziej ludzi ubogich, którzy dużą część swoich pieniędzy wydają właśnie na konsumpcję. Z tego powodu możemy mieć wrażenie, że podatki w Polsce są wysokie – powiedział w jednym z w wywiadów.

Natomiast w innej rozmowie mówił: - Trzeba zdać sobie sprawę, że na świecie konstruuje się teraz systemy opodatkowania osób fizycznych w taki sposób, żeby one były prawdziwie, a nie fikcyjnie progresywne. Nie spłaszcza się tych progów. Jeżeli sobie ktoś w końcu uświadomi, że niczym złym nie jest posiadanie pięciu, sześciu progów podatkowych, w tym niskich dla osób naprawdę ubogich, wtedy PIT zacznie rzeczywiście działać tak, jak powinien.

Sam Radosław Piekarz zaprzecza medialnym doniesieniom dotyczącym jego kandydatury. - Nie dostałem propozycji objęcia stanowiska MF i nie rozważam takiej ścieżki kariery - napisał do nas Radosław Piekarz.

O tym kto faktycznie zostanie ministrem bardzo ważnego resortu, mamy przekonać się w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu dni.

Kościński: na rozwoju gospodarczym skorzystali bogaci
Sonda
Czy jesteś za podatkiem bykowym?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze