Światowe Forum Ekonomiczne w Davos 2023

i

Autor: PAP/EPA Światowe Forum Ekonomiczne w Davos 2023

Davos

Ciemna strona Davos. Ujawnili szokujący raport, który dotyczy każdego z nas

2023-01-17 10:51

W Davos spotykają się właśnie najbardziej wpływowi i najbogatsi ludzie świata, aby dyskutować o kryzysie i wyzwaniach przed jakimi stanie świat. Pytanie jednak, czy dla nich to wyzwania, czy możliwości? Jak wynika z najnowszego raportu organizacji Oxfam, którą cytuje CNN, w czasie pandemii COVID-19 jeden procent najbogatszych powiększył dwukrotnie swój kapitał w stosunku do reszty populacji - i po raz pierwszy od lat skrajne bogactwo i skrajne ubóstwo wzrosły jednocześnie.

Najbogatsi spotykają się w Davos. Niedawno wzbogacili się bardziej niż 99 proc. społeczeństwa

Raport Oxfam na temat rekordowego rozwarstwienia został opublikowany dzień przed Forum Ekonomicznym w Davos. Na wydarzeniu spotkają się najbogatsi ludzie świata, nie tylko biznesmeni, a także prezesi banków centralnych, czy ministrowie finansów.

Jak czytamy w raporcie majątek jednego procenta najbogatszych ludzi populacji wzrósł o 26 bilionów dolarów, w czasie gdy pozostałe 99 proc. populacji zwiększyło go o jedynie 16 bilionów dolarów. Proces gwałtownego wzrostu dochodów najbogatszych zaczął się jeszcze w trakcie pandemii COVID-19, a w efekcie po raz pierwszy od 25 lat skrajne bogactwo i ubóstwo wzrosły jednocześnie.

Dlaczego bogaci są jeszcze bogatsi, a biedni jeszcze biedniejsi?

W raporcie można przeczytać, że na początku pandemii rządy największych państw pompowały pieniądze w gospodarkę, aby uchronić ją przed załamaniem, co poskutkowało wzrostem akcji i tym samym wyższymi zyskami dla najbogatszych. Ponadto jak pisze CNN powołując się na Oxfam, ok. 95 korporacji z branży energetycznej i spożywczej w 2022 powiększyło swoje majątki dzięki inflacji, która podniosła ceny produktów. 

Choć 1 proc. najbogatszych zwiększył swoje dochody, to nie można tego samego powiedzieć o pozostałych 99 proc. społeczeństwa. Oxfam wskazuje, że nierówności pogłębiają się m.in. przez łamanie praw pracowniczych i większą koncentrację rynku. Do tego społeczeństwo wciąż zmaga się ze skutkami kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

Według Oxfam aż 1,7 mld ludzi żyje w krajach, w których inflacja rośnie szybciej od płac. CNN dodaje, że walka z skrajnym ubóstwem spowolniła, a wojna na Ukrainie zwiększyła odsetek ludzi zmagających się z biedą. 

Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak
Sonda
Czy trzeba nałożyć specjalny podatek od najbogatszych ludzi na świecie?
Najnowsze