Ciepły dom

2008-11-24 3:00

Ogrzewanie w okresie zimowym zużywa najwięcej energii. Dlatego warto przyjrzeć się całej instalacji i budynkowi. Dzięki kilku inwestycjom możemy uzyskać znaczące oszczędności ciepła.

Ocieplenie budynków to tylko jeden ze skutecznych sposobów na zatrzymanie energii w domu. Wiele starych domów ma ściany przewiewne niczym sita. Właściwa izolacja ścian i stropów (poddasza i piwnicy) pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent energii w porównaniu z domem nieocieplonym. Roczny koszt ogrzania gazem ziemnym dobrze izolowanego domu o powierzchni 120 mkw. wynosi ok. 4 tys. zł, zaś obiektu bez izolacji aż 6,4 tys. zł.

Im grubsza jest warstwa izolacji cieplnej w ścianach, dachu czy podłodze na gruncie, tym lepiej. Ale zależność ta nie działa w nieskończoność. Niestety, istnieje granica, poza którą już nie opłaca się zwiększać grubości izolacji. Dlatego przed wykonaniem ocieplenia warto zasięgnąć opinii projektanta.

Izolować należy także przewody instalacji c.o. i c.w.u.. prowadzone przez zimne pomieszczenia, jak piwnica czy garaż. Można w ten sposób zaoszczędzić do 60 proc. ciepła, które bez ocieplenia przewodów tracimy.

Szczelne okna to kolejna ważna inwestycja przy ocieplaniu domu. Bo tędy ucieka najwięcej energii - do 30 proc. Stare nieszczelne okna można wymienić na nowe, o niskim współczynniku przenikania ciepła, ale muszą być koniecznie wyposażone w specjalne okucia umożliwiające ich rozszczelnianie lub w nawiewniki powietrza zewnętrznego (inaczej grozi nam zawilgocenie mieszkania). Jeżeli okna są starsze, można zmniejszyć nieco stratę ciepła przez szyby prostym zabiegiem opuszczania rolet, żaluzji oraz zasłanianiem zasłon po zmroku.

Jeśli mamy w domu starą instalację, trzeba pomyśleć o zastąpieniu jej nowoczesnym systemem. Zakup nowych urządzeń co prawda znacznie obciąża kieszeń, ale później pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, więc różnica w cenie zwróci się podczas eksploatacji. Nowoczesny kocioł i instalacja grzewcza pozwala zaoszczędzić 25-30 proc. energii.

Termostaty na grzejnikach albo programator, który obniża temperaturę w nocy i w czasie, kiedy nikogo nie ma w domu, także pozwolą zaoszczędzić na opłatach.

Ekspert radzi

Państwo Kowalscy z Łodzi zdecydowali się na gaz ziemny jako najtańszą energię. Zastanawiają się jednak, co zrobić, by płacić jeszcze mniej - zwłaszcza w zimie, w czasie, gdy zużywają o wiele więcej energii.

- Czy możemy w jakiś sposób zmniejszyć zużycie gazu, tak by nasze rachunki były niższe? - pytają.

KRZYSZTOF HUBISZTA, ekspert PGNiG:
- Można płacić niższe rachunki za gaz! I to nie tylko w zimie. Choć gaz ziemny jest jednym z najtańszych źródłem energii, to wcale nie oznacza, że nie można na nim jeszcze zaoszczędzić. Po co płacić więcej, skoro można mniej?... Tym bardziej że nie wiąże się to z rezygnacją z realizacji swoich potrzeb, pogorszeniem poczucia komfortu w domu, wielkimi ograniczeniami czy wyrzeczeniami. Wystarczy zastosować kilka bardzo prostych, sprawdzonych już sposobów na oszczędzanie gazu, by opłaty znacząco spadły.

10 kroków do niższych rachunków

Krok 1: Odsłoń grzejniki
Długie zasłony, zasłonięte meblami kaloryfery i zamontowane na nich suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20 proc. ciepła. Odkryte grzejniki stanowią gwarancję tego, że ciepło może rozchodzić się w pomieszczeniach bez przeszkód.

Krok 2: Wietrz rozsądnie
Należy wietrzyć pomieszczenia częściej, lecz krócej, przy jednoczesnej minimalnej temperaturze ustawionej na zaworze grzejnika. Dopiero po zamknięciu okien podkręć temperaturę.

Krok 3: Zamontuj ekrany
Zamontowane za grzejnikami ekrany odbijające ciepło pozwalają zaoszczędzić ok. 4 proc. kosztów ogrzewania.

Krok 4: Ustaw temperaturę
Należy dostosować temperaturę pomieszczenia do stopnia aktywności i sposobu jego użytkowania. Zwiększenie temperatury o 1st. C powoduje wzrost kosztów ogrzewania o ok. 6 proc. W dzień wystarczy utrzymywać w pomieszczeniach temperaturę 20-22 st. C, a nocą ok. 16-17 st. C. Jest to korzystne nie tylko dla naszego portfela, ale i dla zdrowia. Nie warto jednak zakręcać grzejników, ponieważ do ogrzania wystudzonego pomieszczenia potrzeba więcej energii niż do utrzymania stałej temperatury w mieszkaniu np. 17 st. C. Kontroluj także wielkość zużycia gazu, sprawdzając systematycznie wskazania gazomierza. Stwierdzenie zwiększenia zużycia gazu pozwoli na wcześniejsze wykrycie nieefektywnego lub nieprawidłowego funkcjonowania pieca.

Krok 5: Zainwestuj w urządzenia
Nowoczesny kocioł i instalacja centralnego ogrzewania pozwalają zaoszczędzić 25-30 proc. energii. Instalacja wyposażona w automatyczną regulację temperatury dostosowuje ją do indywidualnych potrzeb użytkownika, a tym samych wpływa na wysokość rachunków.

Krok 6: Dostosuj garnki
Ciepło jest optymalnie wykorzystane, gdy garnek i palnik mają podobną średnicę. Energię możemy zaoszczędzić, jeśli korzystamy z garnków wyposażonych w dobrze dopasowaną pokrywkę. Gotowanie bez pokrywki oznacza stratę aż 30 proc. energii.

Krok 7: Postaw na stal
Warto kupić garnki ze stali dobrej jakości. Podczas gotowania w garnku ze stali szlachetnej zużyjemy o 36 proc. mniej energii, niż używając garnka emaliowanego.

Krok 8: Wybierz prysznic
Koszty kąpieli w wannie są prawie cztery razy wyższe od kosztów rozsądnej kąpieli pod prysznicem.

Krok 9: Usuwaj kamień
Częste czyszczenie urządzeń grzewczych z kamienia przedłuża ich żywotność i w sposób znaczący wpływa na oszczędność energii, nawet o 20-30 proc. Przed uruchomieniem ogrzewania warto odpowietrzyć kaloryfery. Dzięki temu nie ryzykujemy straty kolejnych 10 proc. ciepła.

Krok 10: Zadbaj o przeglądy
Poddawanie urządzeń regularnym przeglądom i regulacji wpływa na zmniejszenie zużycia energii o ok. 4 proc., ponieważ gwarantuje sprawne i ekonomiczne działanie piecyków, kotłów czy kuchenek gazowych. Sprawne urządzenia zwiększają także bezpieczeństwo ich użytkowania.

Czy wiesz, że...

Biorąc kąpiel zużywasz nawet 150 litrów, ciepłej wody biorąc prysznic już tylko około 50 litrów. Płać 3 x mniej!

Oszczędzaj na wodzie

Prysznic zamiast kąpieli - to dewiza wszystkich, którzy oszczędzają energię. Co ważne, oszczędzamy w ten sposób i gaz, i wodę!

Ciepła woda podłączona do pralki i zmywarki pozwala oszczędzić energię elektryczną do podgrzewania wody.

W czteroosobowej rodzinie ta oszczędność może sięgnąć nawet 30 proc. rachunku za energię elektryczną rocznie.

Temperaturę podgrzewania wody należy dostosować do warunków atmosferycznych.

Ciało człowieka w zależności od pory roku różnie odczuwa i odbiera tę samą temperaturę ciepłej wody. Biorąc prysznic latem temperatura ciepłej wody może być niższa niż zimą, a i tak będziemy odczuwali komfort cieplny.

Więcej informacji

Masz pytania? Chciałbyś się dowiedzieć więcej? Mnóstwo cennych informacji znajdziesz na stronie www.pgnig.pl, a także pod numerem infolinii 0801-809-900 (dla telefonów komórkowych 032 757-88-88) czynnym od poniedziałku do soboty w godz. 8 -21.

Używając gazu, możesz sporo zaoszczędzić.

Do jakich celów możesz go wykorzystać - podpowiemy ci to w następnym odcinku, 1 grudnia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze