Co zrobić, gdy ukradną ci dokumenty

2010-02-10 3:00

Kradzież trzeba zgłosić na najbliższym posterunku. Najlepiej zrobić to szybko, bo wtedy będą większe szanse na złapanie sprawcy.

Kiedy masz pewność, że faktycznie padłeś ofiarą złodzieja, to o zaginięciu dokumentów zawiadom policję. Jeśli dowód osobisty po prostu zagubił się, nie ma takiego obowiązku. Sprawę wystarczy zgłosić w urzędzie, który wydał dany dokument.

Ofiara kieszonkowca powinna zaraz po zauważeniu kradzieży udać się na najbliższy posterunek, właściwy ze względu na miejsce przestępstwa. Nie zwlekaj ze zgłoszeniem. Jeśli tego nie zrobisz, może np. okazać się, że ktoś pozaciągał w twoim imieniu kredyty. Na posterunku funkcjonariusze muszą sporządzić protokół. Obowiązek przyjęcia zgłoszenia ma każdy komisariat, ale lepiej zrobić to jak najszybciej, ponieważ wtedy policja może skuteczniej namierzyć złodzieja. Pamiętaj, żeby poprosić dyżurnego o zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży. Taki papier przyda się np. przy wyrabianiu nowych dokumentów albo poświadczaniu tożsamości.

Koniecznie musisz zawiadomić o utracie dokumentów stosowny urząd, czyli najbliższy organ gminy, a w przypadku prawa jazdy - organ powiatu. Do czasu uzyskania nowego dowodu będziesz posługiwać się zaświadczeniem o utracie dokumentu tożsamości. Jeśli go w międzyczasie odzyskasz, też musisz o tym zawiadomić urząd. Może zdarzyć się, że już po otrzymaniu nowego dowodu znajdzie się stary. Wtedy trzeba oddać ten znaleziony, a zachować nowy. Ubieganie się o nowy dokument wygląda tak samo, jak załatwianie pierwszego, czyli musisz przedstawić m.in. skrócony odpis aktu urodzenia i aktu małżeństwa oraz poświadczenie obywatelstwa polskiego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze