Zabraknie pieniędzy na wypłatę emerytur? Zmienia się sytuacja finansowa ZUS

2021-11-24 7:44
ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Autor: Adam Nocoń Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Choć od lat wiele osób wieszczy bankructwo ZUS, zakład wciąż się utrzymuje i pozostaje ważną instytucją w państwie. Jak informuje prezes zakładu prof. Gertruda Uścińska, stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek wyniósł 80,9 proc. ZUS jest coraz bliżej powrotu do sytuacji sprzed pandemii. Sytuacja była na tyle dobra, że zakład zdecydował się nie wykorzystywać w pełni dotacji, która przysługuje mu z budżetu państwa. Okazuje się, że sporą pomocą dla systemu emerytalnego są cudzoziemcy legalnie pracujący i mieszkający w Polsce.

ZUS wraca do stanu sprzed pandemii

ZUS przygotował raport na temat sytuacji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za trzy kwartały tego roku. Prof. Uścińska w komentarzu do raportu oceniła, że pomimo trwającej w dalszym ciągu epidemii sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w trzech kwartałach bieżącego roku była zdecydowanie lepsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. "To przełożyło się na kondycje Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek osiągnął poziom 80,9 proc., tym samym zbliżamy się do wartości obserwowanych przed wybuchem epidemii" - wskazała szefowa ZUS.

ZOBACZ ZUS podał nowe dane o emeryturach dzisiejszych 35 latków. Dramat

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Przypomniała, że dzięki dobrej sytuacji FUS Zakład podjął decyzję, aby nie wykorzystywać w pełni dotacji z budżetu państwa. "Zwolniliśmy już 19,5 mld zł. Stale analizujemy i monitorujemy sytuację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będziemy informować o niej na bieżąco" - podkreśliła.

Z danych przekazanych przez ZUS wynika, że największą pozycją przychodów FUS były składki na ubezpieczenia społeczne, których kwota według przypisu w okresie styczeń–wrzesień wyniosła 172,4 mld zł i była o 9,3 proc. wyższa od osiągniętej w analogicznym okresie 2020 r.

Cudzoziemcy pracują na emerytury Polaków

Liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. Na koniec września 2021 r. w ZUS było zarejestrowanych ponad 846 obcokrajowców, co oznacza wzrost o 22,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku oraz wzrost o 16,7 proc. w stosunku do stanu na koniec 2020 r.

Największą grupę (72,9 proc.) stanowili obywatele Ukrainy – na koniec września 2021 r. ich liczba wyniosła 616 901 osób, czyli o 21,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku oraz o 15,8 proc. więcej niż w grudniu 2020 r.

Największy wydatek ZUS to emerytury

Koszty Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w trzech kwartałach 2021 r. wyniosły 209,2 mld zł i były o 3,7 mld zł większe niż przed rokiem.

Największą ich pozycją były transfery na rzecz ludności w kwocie 206,1 mld zł, obejmujące świadczenia emerytalno-rentowe oraz pozostałe świadczenia. W okresie styczeń–wrzesień wydatki na emerytury i renty wyniosły 183,0 mld zł, tj. o 7,2 proc. więcej niż przed rokiem – to wynik rosnącej liczby świadczeń emerytalnych oraz ich waloryzacji.

Sonda
Planujesz pracować dłużej niż wynosi twój wiek emerytalny?

Przeciętne miesięczne świadczenie emerytalno-rentowe w dziewięciu miesiącach 2021 r. wyniosło 2 540,08 zł i było wyższe o 6,8 proc. od wypłacanego w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość świadczeń niezmiennie jest coroczna waloryzacja – w 2021 r. wskaźnik waloryzacji wyniósł 104,24 proc.

Pozostałe świadczenia wypłacane z FUS w okresie styczeń–wrzesień 2021 r. wyniosły 23,1 mld zł i były niższe o 2,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r., głównie w wyniku spadku wypłat zasiłków opiekuńczych.(PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze