Czekają nas monstrualne kolejki do sklepów! Wszystko przez obostrzenia

2021-11-30 7:39
KOLEJKI LEKARZ ZUS SKLEP LOTNISKO
Autor: Shutterstock

Jak powiedziała w rozmowie z PAP prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) Renata Juszkiewicz, zaostrzenie limitu w sklepach przed świętami, może doprowadzić do ogromnych kolejek przed placówkami. Ograniczona zostanie przepustowość, a kolejki pod samymi sklepami również będą dużymi skupiskami ludzi, więc i potencjalnym miejscem do zarażenia się koronawirusem.

Nowe obostrzenia potwierdzone, zmniejszone limit w sklepach

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie od 1 grudnia do 17 grudnia nowych obostrzeń epidemicznych, wśród których przewidziano zmniejszenie limitu osób w obiektach handlowych do jednej osoby na 15 mkw. (obecnie to jedna osoba na 10 mkw.). Jak zaznaczyła Juszkiewicz, sieci handlowe zrzeszone w POHiD są świadome powagi sytuacji epidemicznej, związanej z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa, tzw. omikron i od początku pandemii niezwykle rygorystycznie przestrzegają obowiązujących zasad reżimu sanitarnego.

ZOBACZ Nowe obostrzenia od grudnia 2021? Niedzielski: "Limity w niektórych miejscach"

Sedno Sprawy - Adam Niedzielski

"Obowiązujące obostrzenia są już wystarczająco restrykcyjne, a ich przestrzeganie jest w stanie zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa zarówno pracownikom handlu, jak i konsumentom" - oceniła.

"Jak pokazały doświadczenia z wcześniejszych fal pandemii, zaostrzenie ograniczeń w postaci zmiany limitu mkw. przypadających na 1 os. z 10 mkw. do 15 mkw. może powodować utrudnienia w handlu i zmniejszyć jego przepustowość" - dodała.

"W okresie przedświątecznym będzie to prowadzić do kumulacji klientów przed sklepami" - wskazała.

Wciąż nie ma podstaw prawnych do sprawdzania paszportów covidowych

Według szefowej POHiD, nadal otwarte pozostają kwestie weryfikacji przez pracowników sklepów paszportów covidowych klientów czy weryfikacji przez pracodawców handlu zaszczepienia pracowników. "Wobec braku stosownej podstawy prawnej, a co za tym idzie jednoznacznych uprawnień do weryfikacji tej informacji wśród klientów i pracowników, branża nie podejmuje się przeprowadzania działań, które nie mają odzwierciedlenia w obecnie obowiązującym prawie" - podkreśliła.

Sonda
Czy jesteś za obowiązkowymi obostrzeniami wśród niezaszczepionych?

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza 16 międzynarodowych sieci handlowych. Informuje, że firmy członkowskie POHiD stworzyły w Polsce blisko 200 tys. miejsc pracy; są kluczowym partnerem dla krajowych producentów, których produkty stanowią ok. 90 proc. wszystkich oferowanych w sieciach. (PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze