Mateusz Morawiecki

i

Autor: MAREK ZIELIŃSKI / SUPER EXPRESS Mateusz Morawiecki

Czternasta emerytura. Dzisiaj rząd podejmie decyzję [17.05.2022]

2022-05-17 7:35

Czternasta emerytura w przeciwieństwie do trzynastki nie jest gwarantowanym świadczeniem, co roku rząd w zależności od możliwości budżetowych podejmuje decyzje o jej przyznaniu. Dziś jest kluczowy dzień dla przyszłości czternastych emerytur, bo projekt trafi na posiedzenie Rady Ministrów, skąd najprawdopodobniej zostanie przekazany do Sejmu i rozpocznie swoją ścieżkę legislacyjną. Pierwsze wypłaty zapowiedziano na sierpień 2022 roku, dlatego też rząd ma już mało czasu na dopięcie i wdrożenie przepisu.

Projekt o czternastej emeryturze na posiedzeniu rządu

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów – wynika z zamieszczonego porządku obrad Rady Ministrów. Na początku kwietnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wypłatę czternastych emerytur w 2022 r. We wtorek projektem w tej sprawie ma zająć się rząd.

Zgodnie z informacją zamieszczoną w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymaliby emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Kiedy wypłata czternastych emerytur?

Zgodnie z projektem większość czternastek byłaby wypłacona w sierpniu. Czternasta emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r. – jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze, czyli 1250,88 zł brutto).

Sonda
Kwalifikujesz się do otrzymania czternastej emerytury?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze