Czternasta emerytura. Dzisiaj rząd podejmie decyzję [17.05.2022]

2022-05-17 7:35
Mateusz Morawiecki
Autor: MAREK ZIELIŃSKI / SUPER EXPRESS Mateusz Morawiecki

Czternasta emerytura w przeciwieństwie do trzynastki nie jest gwarantowanym świadczeniem, co roku rząd w zależności od możliwości budżetowych podejmuje decyzje o jej przyznaniu. Dziś jest kluczowy dzień dla przyszłości czternastych emerytur, bo projekt trafi na posiedzenie Rady Ministrów, skąd najprawdopodobniej zostanie przekazany do Sejmu i rozpocznie swoją ścieżkę legislacyjną. Pierwsze wypłaty zapowiedziano na sierpień 2022 roku, dlatego też rząd ma już mało czasu na dopięcie i wdrożenie przepisu.

Projekt o czternastej emeryturze na posiedzeniu rządu

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów – wynika z zamieszczonego porządku obrad Rady Ministrów. Na początku kwietnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wypłatę czternastych emerytur w 2022 r. We wtorek projektem w tej sprawie ma zająć się rząd.

Zgodnie z informacją zamieszczoną w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymaliby emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Kiedy wypłata czternastych emerytur?

Zgodnie z projektem większość czternastek byłaby wypłacona w sierpniu. Czternasta emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r. – jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze, czyli 1250,88 zł brutto).

Sonda
Kwalifikujesz się do otrzymania czternastej emerytury?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze