Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

14. emerytura

14. emerytura trafiła na konta seniorów. Sprawdźcie, czy dostaliście pieniądze

2022-08-25 6:37

25 sierpnia to ważny dzień dla seniorów. Dziś wypłacana jest pierwsza transza czternastych emerytur. 14. emeryturę w pełnej wartości ma dostać 8 mln świadczeniobiorców. Pomniejszone świadczenia trafią zaś do ponad miliona emerytów i rencistów.

Wypłata 14. emerytury

Czternasta emerytura na rękę wyniesie 1217,98 zł. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł. Czternasta emerytura będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" dla niesamodzielnych.

W czwartek 25 sierpnia pierwsi emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę.

  • W ZUS terminy wypłaty czternastek to 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.

 Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

Wojciech Warski, Pieniądze to nie wszystko

W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc – otrzymają "czternastkę" w październiku. Na początku sierpnia minister Maląg poinformowała, że trwają prace nad ustawą wprowadzającą 14. emeryturę na stałe. Zapowiedziała, że ostateczny kształt projektu ustawy zostanie przedstawiony na początku 2023 r.

Sonda
Jesteś zadowolony ze swojej emerytury?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze