Dobrze płatna praca na wyciągnięcie ręki

i

Autor: pixabay.com/mohamed_hassan

Rynek pracy

Czterodniowy tydzień pracy coraz bliżej? Ruszyły wielkie testy

2023-06-02 17:01

Rząd Portugalii uruchomił pilotażowy projekt czterodniowego tygodnia pracy. W pierwszej kolejności przetestuje go około 20 tys. pracowników.

Jak poinformowała minister pracy, solidarności i zabezpieczenia społecznego Ana Mendes Godinho, do nowego programu przystąpiło w sumie 46 spółek, zarówno publicznych jak i prywatnych. “Cztery z nich to duże firmy, które zatrudniają ponad 1000 osób” - oświadczyła szefowa resortu pracy. Mendes Godinho wyjaśniła, że od marca kierowane przez nią ministerstwo analizowało wspólnie z niektórymi portugalskimi przedsiębiorcami warunki oraz spodziewane konsekwencje wdrożenia czterodniowego tygodnia pracy.

“Tematem rozmów było m.in. to w jaki sposób poprawić jakość zatrudnienia pracowników przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności i konkurencyjności spółek, które zamierzają wprowadzić czterodniowy tydzień pracy” - dodała Mendes Godinho. Zaznaczyła, że pilotażowy projekt może być w Portugalii wzbogacony w przyszłości rozwiązaniami, które przyjęły inne europejskie kraje, gdzie wprowadzono już przepisy pozwalające na zatrudnianie osób w systemie czterodniowego tygodnia pracy, takich jak np. Wielka Brytania czy Islandia.

Sonda
Czy Twoja praca marzeń jest związana z podróżami?
EKG 2023: Adam Manikowski
Najnowsze