Tankowanie auta

i

Autor: Jan Guss-Gasiński

Ceny paliw

Diesel po 8,21 zł za litr, benzyna powyżej 7 zł. Eksperci o cenach paliw na nowy tydzień

2022-10-21 13:17

Z analizy cen paliw e-petrol.pl opublikowanej w piątek (21.02.2022) wynika, że w ostatnim tygodniu października benzynę bezołowiową można będzie tankować "najczęściej w cenach 6,86-7,01 zł za litr, podczas gdy na "olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym będą musieli wydać 8,08-8,21 zł/l". Na obniżki można też liczyć w przypadku autogazu – w przyszłym tygodniu średnio za litr tego paliwa będzie się płacić 3,05-3,14 zł.

Czterokrotne zmiany cenników w ciągu miesiąca

Przed nami zatem pierwszy od kilku tygodni okres bez ryzyka większych podwyżek cen. Szansa na spadki cen jest i to dobra wiadomość, bo przed Polakami czas zwiększonej mobilności wywołanej bliskością święta Wszystkich Świętych. Trwające w rafineriach obniżki cen hurtowych, jeśli utrzymają się jeszcze kilka dni i nie zostaną przerwane, to dadzą szansę na odczuwalną korektę cen na stacjach w okresie przełomu października i listopada tego roku" - ocenili analitycy portalu e-eptrol.pl.

Zwrócili uwagę, że na hurtowym rynku paliw, po okresie wzrostów cen w połowie października, mamy do czynienia z obniżkami.

"Krajowe rafinerie oferują benzynę i olej napędowy w cenach sporo niższych, niż na początku miesiąca. Od początku tygodnia PKN Orlen oraz Grupa Lotos czterokrotnie zmieniały cenniki paliw w hurcie. Średnia cena benzyny bezołowiowej w krajowych rafineriach wynosi obecnie 6119 zł netto za 1000 litrów – to o 251 zł taniej, niż na koniec ubiegłego tygodnia. Mniej, bo tylko o 91 zł, potaniał olej napędowy" - wyliczyli analitycy e-petrol.pl.

Kierowcy mogą odetchnąć

Podkreślili, że aktualnie w hurcie paliwo to jest aż o 1300 zł droższe od benzyny 95, dziś jego średnia cena wynosi 7419 zł/1000 l. Dodali, że to o 283 zł poniżej tegorocznego maksimum z marca.

Te prognozy potwierdzają analitycy BM Reflex, którzy piszą w analizie, że po dynamicznych zmianach cen na rynku ropy i rynku walutowym możemy przynajmniej na chwile odetchnąć. Mocniejszy złoty i niższe ceny paliw gotowych na rynku ARA zaowocowały spadkiem hurtowych cen paliw. Poprawić się powinna przede wszystkim sytuacja posiadaczy samochodów z silnikami benzynowymi.

-Pierwsze obniżki cen benzyny, sięgające 10 groszy na litrze, zaczynają się pojawiać już na stacjach. W ostatnim tygodniu października spadki powinny być kontynuowane, a ceny benzyny bezołowiowej 95 mogą spaść w okolice 6,80 zł/l. Mniej miejsca jest na spadek cen oleju napędowego w detalu. Tu na chwilę obecną jest szansa na symboliczne korekty do kilku groszy na litrze, co może spowodować spadek cen na części stacji poniżej poziomu 8 zł/l. Spadkowa tendencja utrzymuje się wciąż w przypadku autogazu. To jedyne paliwo, za które płacimy mniej niż przed rokiem. 

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w sobotę i we wtorek producenci wprowadzą zmiany do swoich cenników hurtowych.

"Zarówno benzyna bezołowiowa 95, jak i olej napędowy mogą w sumie do połowy przyszłego tygodnia potanieć o kilkadziesiąt zł na 1000 litrów. Korekta cen paliw przez rafinerie być może nie od razu przeniesie się na stacje tankowania, bowiem ich operatorzy notują w ostatnich dniach niskie marże, ale z pewnością wzmocni zaplanowane przez sieci stacji paliw obniżkowe ruchy cen na pylonach, szczególnie w przypadku benzyn" - ocenili analitycy e-petrol.pl.

Pieniądze to nie wszystko. Tomasz Gontarz
Sonda
Tankujesz paliwo na firmę, czy prywatnie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze