Prezes NBP Adam Glapiński

i

Autor: flickr.com/narodowybankpolski Prezes NBP Adam Glapiński

Podwyżki stóp procentowych

Czy czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych? Analityk wylicza: tak mogą wzrosnąć raty twojego kredytu

2022-08-29 14:21

Adam Glapiński w wywiadzie dla portalu Business Insider przyznał, że RPP nie ogłasza końca cyklu podwyżek. Podkreślił, że może wyłonić się scenariusz wedle którego stopy procentowe zostaną podniesione jeszcze raz o 25 pb. lub dwukrotnie - dwa razy po 25 pb. Analityk ocenia jak w takim przypadku mogą wzrosnąć raty kredytu.

Prezes NBP o kolejnych podwyżkach stóp procentowych

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński w rozmowie z redakcją portalu Business Insider poruszył temat inflacji, aktualnej sytuacji gospodarczej, polityki pieniężnej oraz kwestię kolejnych podwyżek stóp procentowych. Zapytany o możliwy scenariusz bądź ewentualne prognozy odparł, że:

"Z dyskusji RPP może wyłonić się taki scenariusz, w którym podnosimy stopy procentowe jeszcze raz o 25 pb albo dwa razy po 25 pb. Nie można też jednak wykluczyć, że skończymy na razie podwyższanie stóp procentowych, ale jednocześnie nie wiążemy sobie rąk i nie ogłaszamy końca cyklu podwyżek. Działamy w sposób pragmatyczny. Sama podwyżka o 25 pb byłaby już sygnałem, że hamujemy cykl podwyżek, ale jeszcze się przyglądamy sytuacji i nie jesteśmy pewni, kiedy powiemy: czas na koniec cyklu. (...). W grę wchodzi więc scenariusz, w którym decydujemy się na niewielką podwyżkę we wrześniu i zapowiadamy przerwę w cyklu, ale nie deklarujemy jego końca".

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja

Komentarz głównego analityka HRE Investments Bartosza Turka

O komentarz w sprawie kolejnej podwyżki stóp procentowych poprosiliśmy Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investments.

"Całe szczęście mamy całkiem poważne szanse, aby kredytobiorców nie dotknęły już ewentualne decyzje o podwyżkach stóp procentowych. Powód jest prosty - na początku cyklu podwyżek stóp wzrost WIBOR-u znacznie wyprzedzał decyzje RPP. Teraz powinno być odwrotnie, bo WIBOR wciąż wyprzedza decyzje RPP. Jeśli gremium to zdecyduje się na pojedynczą podwyżkę o 25 punktów bazowych, to notowania WIBOR 3M w pełni już taki ruch zdyskontowały, a więc jest to też uwzględnione w oprocentowaniu większości kredytów mieszkaniowych spłacanych przez Polaków" - powiedział Bartosz Turek.

"Trzeba przy tym pamiętać, że coraz więcej mówi się o tym, że aktywność gospodarcza na świecie i w Polsce zwalnia. Jest to o tyle ważne, że wolniejszy wzrost gospodarczy, a tym bardziej recesja, wyraźnie ograniczać powinna presję inflacyjną. Nie ma wątpliwości, że rosnące ceny są dziś jedną z naszych największych bolączek. I choć walka z inflacją jest priorytetem RPP, to ta ma przecież świadomość, że nadmierne podwyżki stóp procentowych skutkują też pogorszeniem sytuacji w gospodarce czy na rynku pracy. Gremium to musi więc postępować ostrożnie, aby ofiarą walki z inflacją było jak najmniej polskich firm i gospodarstw domowych" -ocenił analityk.

Wyliczenia analityka: tak mogą wzrosnąć raty twojego kredytu

Bartosz Turek sporządził również wyliczenia dotyczące wysokości rat w kilku wariantach.

  • wrzesień 2021, czyli jeszcze przed rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych
  • aktualnie
  •  przykłady w przypadku gdy stopy procentowe poszłyby w górę, a wraz z nimi identyczne podwyżki zaszłyby w notowaniach WIBOR-u

Wyliczenia sporządzone przez głównego analityka HRE Investments zostały zaprezentowane w tabeli poniżej.

analiza raty kredytu HRE Investments

i

Autor: Materiały prasowe analiza raty kredytu HRE Investments
Sonda
Czy rosnące raty kredytów skomplikowały życie Tobie lub Twoim bliskim?

To nie brak surowców będzie dla rządu największym problemem?

Włącz podcast i poznaj zaskakującą prognozę!

Listen to "Co jest groźne dla obozu rządzącego? Chodzi o rolników? - Jan Maria Jackowski [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Najnowsze