stacja benzynowa

i

Autor: unsplash

Mamy tanie paliwo?

Czy paliwo w Polsce na pewno jest najtańsze w Europie? Ile Polak zatankuje za przeciętną pensję

2023-01-05 13:16

Przedstawiciele partii rządzącej zaciekle bronią Orlenu podkreślając równocześnie, że ceny paliw w Polsce należą do najniższych w Unii. Nie chwalą się jednak tym, ze również wynagrodzenia wypadają najsłabiej. Ile paliwa może kupić Polak za przeciętną pensję w porównaniu do mieszkańców innych krajów europejskich?

Ceny paliw w Polsce najniższe w Europie

Na środowej konferencji prasowej politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślali, że "Niemcy jeżdżą tankować do Polski, bo u nas jest dużo taniej". Wielokrotnie zaznaczają również, że ceny paliw w Polsce są znacznie niższe niż w pozostałych krajach europejskich. Rzeczywiście jest to zgodne z prawdą. Znacznie niższe są również wynagrodzenia Polaków - w porównaniu z mieszkańcami innych krajów europejskich.

Średnia cena benzyny Pb 95 w Polsce jest piątą najniższą w całej Unii Europejskiej - wynika z danych zbieranych przez Eurostat (Weekly Oil Bulletin z 19 grudnia 2022 r.). W przypadku zestawienia tych danych z danymi dotyczącymi zarobków - sytuacja nie wygląda najlepiej. W tym zestawieniu znaleźliśmy się na czwartym miejscu od końca.

Ile benzyny kupi Polak za przeciętną pensję?

"Jeśli policzymy, ile benzyny za średnią pensję może kupić mieszkaniec danego kraju, będziemy na piątym miejscu od końca w UE. Sama ta pozycja nie oddaje też tego, jak spore są rozbieżności między możliwościami zakupowymi mieszkańców najbiedniejszych krajów UE (w tym Polski) a najbogatszą czołówką" - informuje portal money.pl.

Polska nie zalicza się do "klubu 2000 litrów za średnią płacę". Nie kupimy również 1000 litrów za średnią płacę.  Statystyczny Polak zatankuje za swoją pensję blisko 5 razy mniej benzyny, niż statystycznie najbogatszy w UE mieszkaniec Luksemburga czy Austrii.

Jak przytacza portal money.pl - jeśli porównamy naszą sytuację z Niemcami, to benzyna jest u nas tańsza o blisko 20 proc., ale średnia płaca jest niższa o blisko 70 proc., co statystycznemu Niemcowi rekompensuje z nawiązką wyższe ceny benzyny.

Sonda
Czy twoim zdaniem ceny paliw wzrosły po 1 stycznia 2023 roku?
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze