Mateusz Morawiecki

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS Mateusz Morawiecki

Czy rząd wprowadzi nowe opłaty za drogi ekspresowe? Premier Morawiecki stawia sprawę jasno

2022-06-03 14:09

Jednym z tzw. "kamieni milowych", które Polska musi wprowadzić, aby otrzymać miliardy euro w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), mają być nowe opłaty za autotrady i drogi ekspresowe. Czy Polacy zapłacą więcej za jazdą po polski drogach? - Rząd nie wprowadzi żadnych nowych opłat za drogi ekspresowe dla samochodów osobowych - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Wspomniał przy tym, że w internecie pojawiły się „kolejne fake newsy związane z rzekomymi planami rządu”.

Założenia reformy

Po tym, gdy Komisja Europejska zaakceptowała w środę polski Krajowy Plan Odbudowy, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przyznał w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami, że „reforma w ramach KPO w sprawie opłat za drogi ekspresowe faktycznie jest, ale dotyczy ona samochodów wysokotonażowych, czyli ciężarowych, czyli tego co już dzisiaj jest” – zaznaczył.

Reforma – dodał Buda – miałaby rozszerzyć system opłat na inne drogi, które dzisiaj nie są nim objęte. – Budujemy rocznie kilkaset kilometrów dróg ekspresowych, a one nie są włączane do systemu równolegle. Komisja Europejska pytała, dlaczego mamy tyle dróg ekspresowych, a systemem objętych jest tylko część. Tylko takie oczekiwania KE są w tym zakresie. Nie ma takich planów z naszej strony i ze strony KE, aby reforma dotyczyła samochodów osobowych – zapewnił minister.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

System poboru opłat

Resort infrastruktury zapewnił w czwartek, że nie są prowadzone ani planowane prace związane z objęciem odcinków dróg ekspresowych opłatami za przejazd pojazdów lekkich (m.in. samochody osobowe, motocykle).

– Najbliższe rozszerzenie systemu poboru opłat jest planowane wyłącznie dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów. Docelowo system poboru opłat od tych pojazdów powinien objąć wszystkie autostrady i drogi ekspresowe wybudowane i oddane w użytkowanie od ostatniego rozszerzenia sieci dróg płatnych – wyjaśnił w komunikacie rzecznik prasowy MI Szymon Huptyś.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Najnowsze