Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?
Z wakacji kredytowych może skorzystać osoba posiadająca kredyt hipoteczny w złotych zaciągnięty na własny cel mieszkaniowy. Zawieszenie spłaty raty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Jedyne opłaty, jakie mogą się w czasie wakacji kredytowych pojawić to opłaty ubezpieczeniowe. Okres kredytowania przedłuża się o miesiące, w których spłata kredytu była zawieszona.
W ustawie zapisano, że spłata kredytu zostaje zawieszona na okres wskazany we wniosku z dniem jego doręczenia bankowi. Bank w ciągu 21 dni od doręczenia wniosku potwierdza jego otrzymanie na trwałym nośniku i przekazuje potwierdzenie konsumentowi. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.
Czy według premiera Morawieckiego system bankowy wytrzyma wakacje kredytowe?
Premier Mateusz Morawiecki został zapytany w Polsat News, czy system bankowy wytrzyma rozwiązania, które proponuje rząd, np. wakacje kredytowe. "System bankowy wytrzyma, coś o tym wiem, znam banki od podszewki, wytrzymają, proszę nie słuchać ich narzekań" - powiedział Morawiecki.
Dodał, że WIBOR oscyluje w granicach 6,8-7 proc. Przypomniał, że w czasach PO w jednym z lat WIBOR też był na tym poziomie, ale wtedy rząd nie podjął żadnej interwencji. WIBOR to stopa procentowa, z jaką banki udzielają pożyczek innym bankom. Z nią jest związana m.in. wysokość rat kredytów.
"Identyczna sytuacja, WIBOR 6,8 proc., my wprowadzamy nie tylko wakacje kredytowe, czyli cztery raty w tym, jak i cztery raty w przyszłym. Jeśli ktoś ma ratę 2 tys. złotych, to znaczy, że do końca roku może nie zapłacić 8 tys. złotych. Ale to nie koniec, jest jeszcze fundusz gwarancji kredytowych" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.