Załamanie na rynku kredytów hipotecznych. Czy to koniec z marzeniami o własnych czterech kątach?

2022-05-25 20:13
nieruchomości/cen mieszkań
Autor: MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRESS Rusza rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego". Łatwiejszy zakup własnego M?

Najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej pokazują ogromny spadek liczby udzielanych hipotek. Liczba przyznanych kredytów zmalała o 38,7 proc. rok do roku, a ich wartość wyniosła 5,14 mld zł, co oznacza spadek o 32,5 proc. - pisze "Rzeczpospolita". "Tak słaby rezultat akcji kredytowej w kwietniu, mimo tak dużej liczby wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w marcu, może częściowo wynikać ze spadku poziomu akceptacji wniosków kredytowych przez banki" - informuje dziennik.

Cytowany przez Rzeczpospolitą, prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK, wyjaśnia, że dla kredytów mieszkaniowych kwiecień był zły. A w ujęciu liczbowym nawet bardzo zły, bowiem w kwietniu banki udzieliły tylko 14 570 kredytów – tłumaczy  – Jest to najmniej od początku pandemii i najmniej od grudnia 2017 r. Pomimo tego, że w lutym tego roku liczba osób wnioskujących o kredyt wzrosła, a w marcu tego roku przekroczyła nawet 53 tys., ustalając drugi w ostatnich dziesięciu latach wśród najwyższych wyników – mówi.

Dodaje, że tak słaby rezultat akcji kredytowej w kwietniu, mimo tak dużej liczby wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w marcu, może częściowo wynikać ze spadku poziomu akceptacji wniosków kredytowych przez banki. W mojej opinii kolejne miesiące będą trudne na rynku kredytów mieszkaniowych. Kwietniowy odczyt indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe jest zapowiedzią dalszego dużego schłodzenia rynku tych kredytów w kolejnych kwartałach. Kwietniowa wartość indeksu jest najniższa od kwietnia 2009 r., czyli od 13 lat – przyznaje prof. Rogowski.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Prawie cały portfel złotowych kredytów mieszkaniowych, o wartości 415,4 mld zł, to kredyty na zmienną stopę. Dlatego kolejne podwyżki stóp procentowych, a co za tym idzie wzrostu WIBOR-u, mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość portfela w kolejnych miesiącach. Na razie jak informuje dziennik, Dane BIK pokazują, że miesięczny odczyt indeksu jakości portfela kredytów mieszkaniowych w kwietniu 2022 r. wyniósł 0,53 proc. W ostatnich 12 miesiącach jakość portfela nieznacznie się nawet polepszyła, bo indeks spadł o 0,02 pkt proc.

Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze