Przy droższym długu o kredyt jest po prostu trudniej.

i

Autor: SHUTTERSTOCK Przy droższym długu o kredyt jest po prostu trudniej.

Banki w tarapatach. Mamy już dwucyfrowy spadek popytu na kredyty

2022-02-27 5:57

Analitycy przewidują, że w 2022 roku należy spodziewać się spadku popytu na kredyty mieszkaniowe względem rekordowego 2021 roku o około 10-20 proc. Spadek popytu na kredyty mieszkaniowe już jest dwucyfrowy – wynika ze styczniowych danych BIK. Dane za kolejne miesiące powinny być jeszcze gorsze od tych za styczeń. Rosnące stopy procentowe powodują dziś jednak, że kredyty są o niemal 40 proc. droższe niż przed podwyżkami stóp procentowych. Ponadto przy droższym długu o kredyt jest po prostu trudniej.

Rosnące stopy procentowe powodują dziś jednak, że kredyty są o niemal 40 proc. droższe niż przed podwyżkami stóp procentowych. Ponadto przy droższym długu o kredyt jest po prostu trudniej. Jeszcze we wrześniu 2021 roku (przed podwyżkami stóp procentowych) trzyosobowa rodzina z dochodem na poziomie dwóch średnich krajowych mogła pożyczyć na zakup mieszkania przeciętnie 700 tysięcy złotych.

Czytaj również: Siedzimy w kieszeni banków! Polacy pożyczyli rekordowe sumy na mieszkania

Gdyby wziąć pod uwagę to jak zmienił się koszt pieniądza, to dziś zdolność kredytową tej familii moglibyśmy oszacować na około 500 tys. złotych. To o 200 tysięcy złotych mniej niż jeszcze pięć miesięcy temu. W praktyce obniżka ta mogłaby być mniejsza, jeśli rodzice otrzymaliby w międzyczasie podwyżkę lub gdyby uwzględnić obserwowany dziś spadek marż kredytowych. Wtedy obniżka zdolności kredytowej byłaby niższa. Moglibyśmy oszacować ją na około 160 tysięcy złotych.

Oczywiście sytuacja w poszczególnych bankach wygląda pod tym względem różnie. Warto też wziąć poprawkę na to, że część instytucji z pewnym opóźnieniem uwzględnia zmiany kosztu pieniądza w ramach prezentowanych kalkulacji. Bank BNP Paribas w naszej najnowszej ankiecie deklaruje, że trzyosobowej rodzinie dysponującej dwiema średnimi krajowymi byłby skłonny pożyczyć nawet 770 tysięcy złotych.

Czytaj także: Frankowicze zgotują bankom piekło! Będą pozwy za kredyt we frankach?

To sporo, bo nawet przy obecnym poziomie stóp procentowych oznacza to, że nasza przykładowa rodzina na ratę musiałaby wydać ponad połowę wynagrodzenia netto. Cztery instytucje zadeklarowały też chęć pożyczenia e kwoty rzędu od 600 do 650 tysięcy złotych. Są to Credit Agricole, ING, Millennium i Alior. Na drugim krańcu tabeli znajduje się natomiast Citi Handlowy z wynikiem w sumie i tak solidnym - na poziomie pół miliona złotych.

Powierzchnia minimalna działki - radzi agent nieruchomości

Wyraźnej poprawy popytu na kredyty można się spodziewać już pod koniec maja wraz ze startem rządowego programu gwarancji kredytowych. W zasadzie chodzi tu o możliwość zaciągania kredytu na zakup pierwszego mieszkania bez posiadania wkładu własnego. Jest to rozwiązanie, które może skrócić drogę do własnego „M” nawet o kilka lat. Rząd spodziewa się udzielania w ramach tego wsparcia nawet kilkudziesięciu tysięcy kredytów w skali roku (prawie 1/3 wyniku z 2021 roku). I choć szacunki te mogą być trochę przesadzone, to bez wątpienia osób, które potencjalnie mogłyby z tego wsparcia skorzystać, bo nie mają własnego mieszkania, są miliony.

Zobacz: Złotówkowicze idą w ślady frankowiczów. Będą pozwy za wysokie raty kredytów

Problem w tym, że aby skutecznie ubiegać się o kredyt mieszkaniowy trzeba posiadać zdolność kredytową, solidne zarobki i gotówkę co najmniej na przeprowadzenie transakcji, co w praktyce oznacza kilka procent wartości nieruchomości. Powodzenie tego programu zależy od tego jaką ofertę przygotują banki. Ta może być godna uwagi, jeśli instytucje postanowią nadrobić kilka miesięcy niższego popytu na kredyty mieszkaniowe. Na pierwsze efekty programu nie będzie trzeba długo czekać. Na rynku ruch po stronie kupujących może się rozpocząć już w kwietniu. Wtedy wojewodowie zaktualizują wysokości wskaźników decydujących o limitach cen kwalifikujących lokale mieszkalne do programu. Wtedy to potencjalni kupujący mogą zacząć poszukiwania wymarzonych „czterech kątów”.

Źródło HRE Investments

Sonda
Czy w związku z rosnącymi stopami procentowymi odłożyłeś decyzję o kupnie mieszkania?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze