Wynika z niej jasno, że właściciel może podwyższać czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu (z wyjątkiem opłat od niego niezależnych - za energię, gaz, wodę i wywóz śmieci) najwyżej co pół roku. Oczywiście może to robić rzadziej.
Podnieśli z dnia na dzień? Prawo tego zabrania!
Kodeks cywilny pozwala podwyższyć czynsz tylko wtedy, jeśli co najmniej na miesiąc wcześniej właściciel wypowiedział ci czynsz, który płaciłeś dotychczas.
Wypowiedzenie wchodzi w życie z końcem miesiąca kalendarzowego, w którym miało miejsce.
Czynsz był regulowany? To nadal obowiązuje!
Jeśli przed 10 lipca 2001 roku (czyli przed wejściem w życie ustawy o ochronie praw lokatorów) zawarłeś umowę najmu mieszkania, w którym obowiązywał wówczas tak zwany czynsz regulowany, prawo chroni cię przed podwyżkami. Wysokość rocznego czynszu nie może przekraczać 3 procent wartości odtworzeniowej lokalu (patrz słow- niczek na str. III).
Podwyżka opłat za prąd, gaz i wodę? Żądaj tego na piśmie!
Jeśli chodzi o podwyżki opłat za prąd, gaz, wodę (czyli tych, które są niezależne od właściciela), ten musi przedstawić lokatorowi zestawienie wzrostu tych opłat na piśmie.
Nie wystarczy, że powie o wzroście i zażąda większych pieniędzy!
Właściciel lokalu drwi sobie z prawa? Odwołuj się!
Co konkretnie ma zrobić lokator jeśli właściciel uporczywie nie stosuje się do przepisów prawa (podnosi czynsz częściej niż co pół roku, unika przedstawienia zestawienia opłat za media)?
W takiej sytuacji masz dwa wyjścia:
możesz wytoczyć właścicielowi mieszkania sprawę w rejonowym sądzie cywilnym o zwrot nienależnie pobranych pieniędzy.
druga możliwość to po prostu wypowiedzieć umowę najmu.