pielęgniarki szpitale dyżury

i

Autor: East News

Rusza II Kongres Zdrowia Pracodawców RP

2018-03-29 13:18

Rozwój służby zdrowia to jeden z głównych apektów rozwoju państwa. 26 kwietnia w Warszawie odbędzie się II Kongres Zdrowia Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej. Spotkają się tam eksperci, przedsiębiorcy branży medycznej, przedstawiciele administracji państwowej oraz pacjenci. Wśród poruszanych tematów ma być między innymi zależność rozwoju ekonomicznego Polski od efektywności systemu ochrony zdrowia.

Eksperci uważają, że polski system ochrony zdrowia może stać się jej kołem zamachowym. Poprawa zabezpieczenia zdrowotnego Polaków jest warunkiem odpowiedzialnego rozwoju kraju. Aby móc skutecznie działać potrzebna jest współpraca wszystkich intersariuszy systemu ochrony zdrowia. Tylko wspólne działania mogą wypracować skuteczną drogę rozwoju i naprawy polskiej służby medycznej.

- Jako Pracodawcy RP chcemy mieć pewność, że decydenci biorą pod uwagę postulaty pozostałych uczestników zaangażowanych w budowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce – mówi Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej.

To już druga edycja programu. Pierwszy Kongres Zdrowia zorganizowany był pod hasłem „Zdrowy obywatel, zdrowa Polska". Zaowocował on stworzeniem Księgi Rekomendacji, której postulaty znalazły się w najbliższych planach resortu zdrowia.

Zobacz też: Niemal 1,5 tys. złotych dla każdego emeryta – nowy pomysł na świadczenia

Ministerstwo zapowiedziało stopniowe zwiększanie środków publicznych na służbę zdrowia, do 6 procent PKB w perspektywie 6 lat, oraz podwyżki dla rezydentów.

- Nominalny wzrost wydatków nie rozwiąże problemów ochrony zdrowia, jeśli nie określimy konkretnych celów, na które dodatkowe środki mają zostać przeznaczone. Powinniśmy też systematycznie mierzyć efektywność podejmowanych działań i inwestycji – mówi Anna Rulkiewicz, wiceprezydent Pracodawców RP i prezes Grupy LUX MED. Jej zdaniem wciąż nie wykorzystujemy w pełni zasobów już istniejących na rynku.

Według pracodawców RP prywatne placówki i organizacje posiadają infrastrukturę, kadry oraz doświadczenie, które może być istotnym wsparciem dla państwowej służby zdrowia. Rozsądne planowanie kształtu systemu medycznego jest niezbędne biorąc pod uwagę fakt, iż Ministerstwo Zrowia nie planuje podnosić składki zdrowotnej. Oznacza to, że wzrost nakładów będzie wprost uzależniony od dynamiki całej gospodarki. Ta z kolei jest uzależniona między innymi właśnie od skuteczności systemu ochrony zdrowia.

Sprawdź także: Ci ludzie mogliby żyć, gdyby nie przepisy. Czym jest prawo do leczenia ratunkowego

Zdaniem Pracodawców RP podniesienie finansowania to dopiero pierwszy krok na drodze do prężnej gospodarki i zdrowego społeczeństwa. Konieczny jest plan następnych posunięć – i tym zajmie się właśnie II Kongres Zdrowia. Służba zdrowia nie może działać, tylko i wyłącznie, jako oddzielna branża, ale przede wszystkim musi być jednym z głównych elementów rozwoju gospodarki całego kraju.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze