Dodatek 5 tys. zł dla personelu niemedycznego
Nowelizacja przepisów wprowadza jednorazowe dodatki dla osób niewykonujących zawodów medycznych, które przez przynajmniej 21 dni w okresie od 1 czerwca 2021 roku do 30 listopada 2021 roku spełniły następujące warunki:
- wykonywały czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2;
- na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).
ZOBACZ Ujawniamy prawdę o pensjach pielęgniarek i lekarzy w szpitalach i przychodniach
Jednorazowy dodatek covidowy wysokości 5 tysięcy złotych trafi tylko do osób, które są zatrudnione w placówce medycznej lub firmie wykonującej usługi na rzecz placówki medycznej na podstawie jednego z dwóch typów umów, w których ramach zatrudnienia wykonywały wcześniej wymienione czynności zawodowe.
- umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej zawartej z tą placówką
- umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej zawartej z firmą wykonującą usługi na rzecz tej placówki
Kiedy personel niemedyczny dostanie dodatki covidowe?
Jak podaje strona NFZ, oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia mają otrzymać od placówek medycznych dane o liczbie personelu kwalifikującego się do dodatków. Środki mają być wypłacone w ciągu trzech dni od otrzymania prawidłowych dokumentów. Czas wypłaty zależy więc od tego, jak szpitale przyłożą się do wysyłania dokumentów i jak szybko to zrobią. Wnioski mogą składać od 1 grudnia.