Ujawniamy prawdę o pensjach pielęgniarek i lekarzy w szpitalach i przychodniach

2020-06-24 9:34 WSB
Pielęgniarka ze szpitala w Ostródzie ma koronawirusa
Autor: pixabay.com

Pielęgniarki i lekarze w państwowych przychodniach czy szpitalach to podstawowy element publicznego systemu ochrony zdrowia. To ich pierwsze decyzje czy diagnozy decydują o zdrowiu pacjentów, którzy postanowili się leczyć na NFZ. Zarówno lekarze jak i pielęgniarki często pracują ponad swoje siły, wyrabiając przy tym liczne nadgodziny. Ile za to im płaci tzw. służba zdrowia? Zobacz, ile zarabiają pielęgniarki i lekarze w Polsce.

Pensje w szpitalach. Ile zarabiają pielęgniarki i lekarze?
Polska służba zdrowia (a dokładniej system opieki zdrowotnej) w głównej mierze kojarzy nam się z NFZ, ZUS i gigantycznymi kolejkami. Choć z naszych podatków pakujemy w ulepszanie zdrowia publicznego gigantyczne kwoty, to często widok państwowych placówek zdrowia i sposób ich działania żywcem przypomina nam zmierzch PRL-u i początek dzikich lat 90-tych. Oczywiście, jeżeli nie chcemy „narzekać”, zawsze możemy zapłacić i skorzystać z prywatnej medycyny. Jak to jest zaś z tymi, którzy żyją z państwowych pieniędzy? Ile zarabiają lekarze czy pielęgniarki pracujący dla NFZ w publicznych szpitalach i przychodniach?

Według ostatnich danych GUS opublikowanych w tym roku, sytuacja wydaje się dość dobra. Na państwowej posadzie średnio pielęgniarka zarabia ok. 5,4 tys. złotych brutto miesięcznie. Niewiele więcej, bo zaledwie kilkadziesiąt złotych miesięcznie, średnio zarabiać mają wg GUS położne w Polsce zakontraktowane przez publiczną opiekę zdrowotną. Co najciekawsze, dane nie są aktualne, bo choć GUS opublikował je w 2020 roku, to dotyczą one poprzednich lat. Czyżby teraz więc pielęgniarki współpracujące z NFZ zarabiały dużo więcej?

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Opłaty w bankach wystrzeliły jak z procy. Zobacz, o ile droższe są kredyty

- Żeby dostać taką pensję, to chyba musiałabym brać wszystkie dyżury, nadgodziny, święta albo zsumować dwie wypłaty – żali się nam jedna z pielęgniarek pracujących w warszawskim publicznym szpitalu, który podlega rządowi.

Jaka jest prawda? Jak wynika z otwartego listu Przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyny Ptok do prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, średnia gwarantowanych zarobków pielęgniarek i położnych w Polsce (także w sektorze prywatnym) w 2020 roku to niecałe 3,2 tys. złotych brutto. Najmniej zarabiają pielęgniarki i położne po studiach wyższych I stopnia, które zostały przyjęte w ostatnich 5 latach. W ich przypadku zarobki to prawie 2,7 tys. złotych. Najlepiej zaś, wg OZZPiP, zarabiają te pielęgniarki i położne, które mają specjalizację lub 20 letni staż pracy, ale są bez specjalizacji, zaś po studiach magisterskich. W ich przypadku to niemal 3,7 tys. złotych brutto miesięcznie. Lekarze dentyści w tym czasie zarabiają ok. 5,5 tys. złotych, a diagności laboratoryjni związani z państwową służbą zdrowia otrzymują ok. 5,2 tys. złotych.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus w Polsce. Polacy przestali kupować leki?

Zgodnie więc z oficjalnymi danymi, pielęgniarka współpracująca z NFZ zarabia tak samo lub nawet lepiej niż dentyści czy diagności laboratoryjni. Tylko lekarze mogą pochwalić się jeszcze wyższą pensją za współpracę z polską służbą zdrowia. Zarobki lekarzy średnio wg GUS plasują się na poziomie powyżej 10 tys. złotych miesięcznie.

Funkcjonariusze SW przygotowali paczki dla małych pacjentów

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj