Pracownik

i

Autor: Ben_Kerckx/CC0/pixabay.com

Prawo pracy

Dodatek do pensji za odzież roboczą. Jaki ekwiwalent za pranie odzieży?

2024-04-30 7:06

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi odzieży i obuwia ochronnego. Przepisy Kodeksu Pracy precyzują też, że strój roboczy musi być zawsze czysty gotowy do użytku. Czy w sytuacji, gdy pracownik sam pierze odzież, należy mu się ekwiwalent za poniesione koszty?

Pracodawca zapewnia odzież i obuwie robocze

Według Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego – przypomina serwis poradnikprzedsiebiorcy.pl. Chodzi o sytuację, gdy:

* odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

* ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy odzież taka jest wymagana.

Pracownik nie może być dopuszczony do pracy beż środków ochrony oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Pracodawca musi zapewnić, aby stosowane środki ochrony oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.

Ile wynosi ekwiwalent za pranie odzieży w 2024 roku?

Jeśli pracownik sam dba o swoją odzież, pracodawca jest zobowiązany wypłacić mu ekwiwalent pieniężny w wysokości poniesionych kosztów. Wypłata musi uwzględniać koszty rzeczywiście poniesione przez pracownika, czyli koszty środków piorących, wody, prądu, a także koszty czasu i pracy własnej pracownika. Pracodawca powinien sprawdzić ich wysokość oraz wiarygodność. W przepisach nie jest określony sposób ustalania kwoty ekwiwalentu. Przedsiębiorcy najczęściej określają taką stawkę jednorazowo i wypłacają daną kwotę np.co miesiąc czy kwartał. Kwota ulega zmianie tylko w przypadku wzrostu wydatków takich jak koszty wody, środków czystości.

Czy pracownik musi przedstawiać dokumentację wydatków?

Ze względu na stały sposób kalkulowania wysokości ekwiwalentu przez pracodawcę, pracownik nie musi ciągle dokumentować ponoszonych wydatków związanych z praniem ubrań. Warto pamiętać, że pracodawca może dokonać kontroli sposobu czyszczenia odzieży oraz tego, czy przeznaczone na ten cel środki są wykorzystywane we właściwy sposób.

Czy ekwiwalent liczy się do dochodu?

Ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży pieniężny stanowi przychód pracownika z tytułu stosunku pracy. Przychód ten wyłączony jest jednak z oskładkowania pod warunkiem, że jest to faktyczna kwota jaką pracownik poniósł w związku z utrzymaniem czystości odzieży roboczej. Przychody z ekwiwalentu za pranie podlegają również zwolnieniu od podatku dochodowego, o ile odzwierciedlają faktycznie poniesiony przez pracownika koszt.

QUIZ PRL. Tak pracowano w PRL
Pytanie 1 z 16
Ten popularny w Polsce kobiecy zawód już nie istnieje. Chodzi o:
QUIZ PRL. Tak pracowano w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze