Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony! Szkoły wracają do nauczania zdalnego od 22 marca

i

Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla nielicznych. Kto teraz dostanie pieniądze na dzieci?

2021-04-19 12:23

Zmiany w sposobie przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rodzice uczniów do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych nadal mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Z kolei opiekunowie maluchów uczęszczających do przedszkola lub żłobka zasiłek będą mieli wypłacony wówczas, jeśli z powodu COVID-19 ta placówka zostanie zamknięta lub jej działalność będzie ograniczona.

Zmiany w dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Od poniedziałku żłobki i przedszkola są otwarte. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli placówka jest otwarta, a rodzice podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rządu przed tygodniem prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 25 kwietnia. W międzyczasie rząd ogłosił, że od 19 kwietnia br. możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyjaśnia, że w związku z tą sytuacją rodzicom dzieci przedszkolnych i uczęszczających do żłobka, którzy już wcześniej złożyli wniosek o dodatkowy zasiłek do 25 kwietnia, wypłata świadczeń przysługiwać będzie jedynie do 18 kwietnia 2021 r. bez konieczności składania nowych wniosków lub korygowania wniosków już złożonych. Natomiast w sytuacji, gdy mimo otwarcia placówek opiekuńczych (żłobków, przedszkoli) od 19 kwietnia 2021 r. nastąpi jednak nieprzewidziane zamknięcie placówki lub ograniczone funkcjonowanie w związku z COVID-19, w celu wypłaty zasiłku za okres od 19 kwietnia rodzice będą zobowiązani do złożenia nowego wniosku o wypłatę zasiłku – za okres, w jakim placówka jest zamknięta.

ZOBACZ TAKŻE: Ogromne zmiany w 300 Plus. Kiedy i jak złożyć wniosek?

Sonda
Czy otrzymywałeś/aś dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Te zasady dotyczą wyłącznie wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy złożonych przez rodziców, których dzieci uczęszczają do żłobków i przedszkoli. W pozostałych przypadkach, czyli w przypadku opieki nad dzieckiem do lat 8 lub dzieckiem niepełnosprawnym (uczęszczającym do szkoły) lub osobą dorosłą niepełnosprawną, ze względu na dalsze zamknięcie placówek (lub ich ograniczone funkcjonowanie) rodzice/opiekunowie nadal mogą korzystać z prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na podstawie wcześniej złożonych wniosków.

dr Jacek Nasiłowski: 1/3 testów na covid-19 daje fałszywy wynik [Super Raport]
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze