Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy trzeba złożyć u pracodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Takie oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą muszą złożyć oświadczenie w ZUS.
Kto ma prawo do zasiłku
Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają rodzice dzieci do lat 8. Których dzieci muszą pozostawać pod opieką rodzica z powodu zamknięcia w związku zCOVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. A także jeśli placówki te są otwarte, ale nie mogą zapewnić dziecku opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także wtedy, gdy niania lub dzienny opiekun dziecka z powodu COVID-19 nie może sprawować nad nim opieki.
Kto nie dostanie zasiłku
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego, czyli gdy może sprawować opiekę nad dzieckiem. A także ci rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki, do której uczęszcza dziecko, podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu. Na dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie maja co liczyć również zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby realizujące zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dlaczego? Dzieciom tych osób uczęszczającym do klas I–III opiekę ma obowiązek zapewnić szkoła podstawowa.