zasiłek opiekuńczy ZUS COVID

i

Autor: fot. Alexander Dummer/Unsplash/ilustracyjne Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wydłużony

Dodatkowy ZASIŁEK OPIEKUŃCZY dla rodziców. Kto otrzyma pieniądze?

2020-11-13 10:41

Od 9 listopada wrócił dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Rodzice mogą się o niego starać, gdy z powodu COVID-19 zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, szkołę lub inną placówkę, do której uczęszczało dziecko. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje do 29 listopada i nie wlicza się go do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy trzeba złożyć u pracodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Takie oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą muszą złożyć oświadczenie w ZUS.

Kto ma prawo do zasiłku

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają rodzice dzieci do lat 8. Których dzieci muszą pozostawać pod opieką rodzica z powodu zamknięcia w związku zCOVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. A także jeśli placówki te są otwarte, ale nie mogą zapewnić dziecku opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także wtedy, gdy niania lub dzienny opiekun dziecka z powodu COVID-19 nie może sprawować nad nim opieki.

Kto nie dostanie zasiłku

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego, czyli gdy może sprawować opiekę nad dzieckiem. A także ci rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki, do której uczęszcza dziecko, podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu. Na dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie maja co liczyć również zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby realizujące zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dlaczego? Dzieciom tych osób uczęszczającym do klas I–III opiekę ma obowiązek zapewnić szkoła podstawowa.

Rewolucja! Pensja minimalna ZALEŻNA od miejsca zamieszkania! Gdzie zarobisz najwięcej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze