Inwestorzy stawiający domy, muszą na wczesnym etapie projektowania zdecydować, ile pięter ma mieć budynek. W 2022 roku po raz kolejny najczęściej decydowano się na jednokondygnacyjne konstrukcje – połowa respondentów budowała domy parterowe z poddaszem użytkowym. Natomiast 31% wybrało projekty parterowe bez poddasza – wynika z danych Oferteo.plOferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.
18% respondentów zdeklarowało, że budowało domy jednopiętrowe. Natomiast na projekty z dwoma lub większą liczbą pięter zdecydował się zaledwie 1% inwestorów. Porównując te wyniki z poprzednimi edycjami Raportu o budowie domów w Polsce, widać, że Polacy coraz rzadziej decydują się na większą liczbę kondygnacji, a odsetek budynków dwupiętrowych lub wyższych zmalał w porównaniu z poprzednią edycją badania o 6 p.p.
W dawnych czasach piwnice w domach były głównie miejscem przechowywania żywności ze względu na utrzymującą się tam niską temperaturę. Współcześnie często służą one jako komórka lub tzw. składzik. Nowoczesne projekty domów coraz rzadziej uwzględniają ich obecność. W Polsce w 2022 roku zaledwie 8% nowo wybudowanych domów było podpiwniczonych. Zaletą mieszkania w domu jest możliwość postawienia garażu. Odnotowano, że jego na jego budowę zdecydowano się w przypadku 53% nowych inwestycji.
Taras lub balkon w prawie każdym nowym domu
Z badania wynika, że zaledwie 13% nowych budynków nie ma tarasu ani balkonu. Na sam taras zdecydowało się 62% respondentów. Co dziesiąta osoba zdeklarowała, że jej dom ma balkon. Natomiast 15% stanowiły projekty uwzględniające obecność obu tych elementów.