Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci w kłopocie

Limity dla emerytów

Dramat emerytów. Muszą dorabiać, aby przeżyć. Jakie są limity dorabiania do emerytury?

2022-10-13 16:24

Emeryci muszą w obecnej sytuacji gospodarczej, aby w ogóle się utrzymać. Według danych GUS, w drugim kwartale pracowało 758 tys. osób w wieku emerytalny. Nawet połowa z nich prawdopodobnie pracuje dlatego, że nie jest w stanie się utrzymać z emerytury. Jednocześnie na pracujących emerytów czyha pułapka w postaci limitów dorabiania do emerytury.

Emeryci muszą dorabiać! Emerytura nie wystarcza im na utrzymanie

Dane GUS wskazują, że mniej więcej co dziesiąty emeryt dorabia. Jak tłumaczą eksperci Personnel Service dla ok. 350 tys. z nich otrzymuje niskie, lub groszowe emerytury, które nie zapewniają im utrzymania. Krzysztof Inglot (założyciel Personnel Service SA) tłumaczy, że zwiększa się w Polsce liczba ludności w wieku 60 lat i w 2050 roku osoby starsze będą stanowiły ok. 40 proc. ogółu ludności Polski.

Co więcej z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" ma wynikać, że połowa pracowników zdaje sobie sprawę, że będzie musiała pracować dłużej niż zakładają to obecne przepisy emerytalne. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że zmienił się dziś charakter pracy i jest więcej prac biurowych, które nie obciążają tak bardzo, jak prace fizyczne.

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk

Gdzie zwykle pracują emeryci?

W drugim kwartale 2021 roku pracowało 721 tys. osób w wiek emerytalnym, wtedy została przekroczona granica 700 tys. (w 2020 roku było ich jeszcze 687 tys.). W 2022 roku przybyło więc ok 37 tys. pracujących. Emeryci najczęściej pracują w usługach, lub logistyce. Personnel Service jako popularne zawody wskazują złote rączki, ochroniarzy, opiekunki dla dzieci, kierowcy w przewozie osób, sprzedawcy, dozorcy, szatniarza, czy korepetytora. Ponadto niektórzy korzystają z pracy zdalnej i prowadzą korepetycje online, tłumaczą, czy redagują teksty. 

- Nieco mniejsze pieniądze otrzyma opiekun lub opiekunka do dzieci (od 20 do nawet 35 zł/h netto o ile posługujemy się językiem obcym). Ogrodnik zarobi od 21 do 30 zł/h netto, natomiast kierowca w przewozie osób od 18 do nawet 29 zł/h netto. Starsze osoby mogą też spróbować swoich sił jako kasjerzy. Tutaj zarobki wahają się od 15,5 do 19,5 zł netto za godzinę. Tłumacząc i redagując teksty wyciągniemy od 15,5 do 17,5 zł/h netto. Praca w magazynie gwarantuje zarobki od 15 do 19 zł „na rękę”, dozorca i sprzątaczka mogą zarobić od 14,5 do 16 zł netto za godzinę. A szatniarz i ochroniarz od 14,5 do 15,5 zł/h netto. - czytamy w raporcie Personnel Service.

Limity do dorabiania dla emerytów

Warto zaznaczyć, że od 1 września 2022 roku są nowe progi dorabiania do rent i emerytur, które są zależne od przeciętnego wynagrodzenia. Z racji, że w drugim kwartale 2022 roku średnia krajowa według GUS spadła, do 6156,25 zł brutto. Dodatkowy przychód emerytura nie może być wyższe niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, więc obecnie to ok. 4300 zł.

Sonda
Czy dorabiasz/planujesz dorabiać do emerytury?
Najnowsze