Nie chcesz mieć groszowej emerytury? Pracuj do 67. roku życia!

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Emerytury

Dramatyczny spadek emerytur. Prawie połowa Polaków chce obniżenia wieku emerytalnego

2023-01-23 13:59

Nie ma wątpliwości, że niższy wiek emerytalny to też niższe emerytury. To jednak zdaje się nie przerażać Polaków. Jak wynika z sondażu IBRiS dla Radia Zet, aż 44,8 proc. Polaków jest za tym, aby wiek emerytalny jeszcze bardziej obniżyć względem obecnego. Z kolei 34,2 proc. było za jego podwyższeniem.

Polacy chcą niższego wieku emerytalnego! A to oznacza głodowe emerytury

Obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Pojawiają się jednak głosy, że ze względu na starzejące się społeczeństwo, aby uniknąć w przyszłości głodowych emerytur i problemów na rynku pracy, wiek emerytalny trzeba będzie podnieść, lub przynamniej zrównać ze względu na płeć. Tymczasem jak wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET aż 44,8 proc. ankietowanych uważa, że wiek powinien zostać jeszcze niższy, co oczywiście oznaczałoby niższe emerytury.

System emerytalny w Polsce oparty jest na składkach, które odprowadzamy w podatkach w trakcie pracy. Kwota odłożona na koncie ZUS jest później wykorzystywana jako podstawa do obliczenia naszej emerytury, którą dzieli się przez przewidywaną długość życia według GUS. Tym samym im mniej pracujemy, tym nasze świadczenie będzie niższe, a im pracujemy dłużej - analogicznie będzie więcej. Zwiększa się nie tylko kwota na naszym koncie, ale również jest dzielona przez mniejszą liczbę lat. Mimo to, jak widać - nie brakuje zwolenników obniżenia wieku emerytalnego powyżej obecnego poziomu.

Społeczeństwo podzielone w kwestii wieku emerytalnego

Jak pisze RadioZET 32,4 proc. badanych odpowiedziało się za podwyższeniem wiek emerytalnego, a 20,4 proc., a 2,4 proc. nie ma w tej kwestii zdania. Można powiedzieć, że badani są bardzo podzieleni, bo choć mamy jasną dominację zwolenników obniżki (44,8 proc.), to jednocześnie łącznie 52,8 proc. było za jego pozostawieniem, lub podwyższeniem.

RadioZET wyjaśnia, że poparcie dla zmian w wieku emerytalnym było zależne od preferencji politycznych. Wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości 31 proc. było za podniesieniem wieku emerytalnego, a wśród wyborców opozycji 43 proc. Co ciekawe, za tym, aby wcześniej przejść na emeryturę było 44 proc. wyborców i opozycji opozycji i aż 43 proc. popierających Zjednoczoną Prawicę.

Polacy o zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

W tym samym sondażu zapytano Polaków o zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (aby obie płcie przechodziły na emeryturę w wieku 65 lat). Aż 42,6 proc. badanych było przeciw 35,2 proc. było za, a 22,2 proc. nie miało zdania. Co ciekawe, wśród popierających zrównanie wieku emerytalnego jedynie 34 proc. stanowiły kobiety, a 37 proc. mężczyźni. Przeciw było 41 proc. kobiet i 44 proc. mężczyzn.

Zrównanie wieku emerytalnego popierało 63 proc. wyborców opozycji i tylko 3 proc. wyborców PiS. Przeciwko było 72 proc. wyborców obozu rządzącego i 23 proc. popierających opozycję.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dn. 20-21.01.2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

Nasz specjalny wysłannik do Davos Hubert Biskupski ujawnia
Sonda
Wiek emerytalny w Polsce powinien:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze