Kogo stać na kredyt hipoteczny? Kalkulator zdolności kredytowej

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/PhotoMIX-Company Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych

Drastyczny spadek sprzedaży mieszkań w Polsce. Ceny nieruchomości też będą niższe?

2022-08-02 17:56

Mieszkania w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu są coraz mniej dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba. Polacy w związku ze wzrostem stóp procentowych w bankach z większą rozwagą podchodzą do kredytów hipotecznych. Po prostu czarno na białym widzą, że z kredytami nie ma żartów i w przypadku kredytów ze zmiennym oprocentowaniem miesięczna rata kredytu nagle może wzrosnąć nawet o 100 proc. Skutek tego jest taki, że w porównaniu z II kwartałem 2021 roku notuje się spadek sprzedaży mieszkań na poziomie 53 proc. Czy oznacza to, że ceny mieszkań zaczną znacząco spadać?

Mieszkanie na sprzedaż. Coraz mniej chętnych na nowe mieszkania

Polacy nie kupują już mieszkań na potęgę. Powodów jest kilka. Przede wszystkim sytuacja na rynku kredytowym sprawiła, że wiele osób zaczęło zdawać sobie sprawę z ewentualnych trudności ze spłatą rat kredytu. Zatem jeśli kogoś na mieszkanie nie stać, to zanim pójdzie do banku po kredyt, to dziesięć razy zastanowi się, czy to się kalkuluje. Po drugie, to wysokie ceny. Bańka cenowa nadmuchana jest do granic możliwości i niektórzy wolą przeczekać trudny ekonomicznie czas i nie przepłacać za nieruchomość. I po trzecie, to ilość mieszkań na rynku. Żeby kupić coś odpowiedniego w dobrej cenie, trzeba poświęcić temu sporo czasu. Skutki takiej sytuacji na rynku nieruchomości widać już czarno na białym. Z raportu firmy JLL wynika, że na sześciu głównych rynkach w Polsce sprzedano w drugim kwartale 9,2 tys. nowych mieszkań, czyli 11,7 proc. mniej w porównaniu kwartał do kwartału. Zaś w porównaniu z wynikiem z II kwartału 2021 roku spadek sprzedaży wyniósł aż 53 proc.

Ceny mieszkań w Polsce. Czy ceny mieszkań pójdą w górę?

Jak taka sytuacja wpłynie na ceny mieszkań w Polsce? Według eksperckich przewidywań pod koniec 2022 roku wzrost cen mieszkań w największych miastach w Polsce (Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk) może wynosić od 7 do 12 procent rok do roku. A średnie ceny mieszkań w największych miastach w Polsce już są wysokie. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić 10 666 zł. Powyżej 9 tys. zł trzeba zapłacić w Gdańsku i Gdyni. Natomiast w Krakowie to pula rzędu 8,5 tys. zł. 

Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca
Sonda
Czy obawiasz się drastycznych podwyżek opłat za mieszkanie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki