Drożdżówka "Radziwiłłówka" w 2017 roku ma trafić do szkolnych sklepików. Co to za przysmak? Rada Promocji Żywności Prozdrowotnej przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Naukowo - Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego wyszła z inicjatywą stworzenia alternatywnego rozwiązania w żywieniu młodzieży. Jednym z celów było opracowanie pysznej, ale zdrowej drożdżówki z mniejszą ilością cukru, z ciasta z odpowiedniej mąki i wsadu owocowego.
Zobacz: Na razie nie będzie podatku od cukru
Po specjalncyh testach w końcu uzyskano innowacyjny produkt. - Badania sensoryczne i degustacje wśród dzieci potwierdziły trafność doboru surowców i doskonały smak, akceptowany przez dzieci, a badania wartości odżywczej i cech nowego produktu wskazują, że jest to produkt, który bez wątpienia zaliczyć można do grupy produktów prozdrowotnych (funkcjonalnych), nowej klasy produktów dynamicznie rozwijających się na rynku żywnościowym na świecie – podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zobacz: Wigilia bez stresu. Jak ją zorganizować
Pierwsze dostawy drożdżówek „Rzadziwiłłówek” dotrą niebawem do szkolnych sklepików. Warto podkreślić, że znak „Rzadziwiłłówka” podlega ochronie prawnej, a właścicielem znaku jest Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego. Zgodę na używanie znaku „Rzadziwiłłówka” uzyskają piekarnie, które zobowiążą się do przestrzegania receptury i instrukcji technologicznej dla procesu produkcyjnego.
Drożdżówka RADZIWIŁŁÓWKA będzie produkowana w oparciu o dwa składniki:
- koncentrat „Drożdżówka RADZIWIŁŁÓWKA” (opracowany na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW) produkowany przez firmę AKO S.A. z Bydgoszczy
- nadzienie FRUŻELADA o smakach m.in.: jagoda-winogrono i jabłko-winogrono produkowane przez firmę ZENTIS Polska Sp. z o.o. z Siedlec.
Ich dystrybucją zajmie się firma AKO S.A. z Bydgoszczy w imieniu wszystkich uczestników projektu.
Technologia i receptura drożdżówki RADZIWIŁŁÓWKA oraz użyte do produkcji składniki spełniają wymagania aktualnego Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty. Zaproponowana technologia produkcji i skład surowcowy pozwala na uzyskanie w gotowym produkcie zawartości cukru poniżej 15 g, tłuszczu 10 g oraz 0,45 g sodu (1,2 g soli) w 100 g produktu gotowego.