Marnowanie żywności. Straty liczone w milionach ton
W UE marnuje się rocznie 88 mln t żywności (173 kg na mieszkańca). To ekwiwalent 20% całej produkcji żywności w UE i straty równowartości 143 mld euro – wskazuje inicjatorka kampanii Monika Piątkowska. Aż 63% Polaków wyrzuca pieczywo, 57,4% z nas wyrzuca świeże owoce, zaś warzywa tzw. nietrwałe, typu sałata, rzodkiewka, pomidory, czy ogórki aż 56,5%.
Każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia skali ubóstwa – podkreśla Prezes Izby Zbożowo-Paszowej. W ramach kampanii #NieMarnujJedzania Monika Piątkowska zwraca uwagę na problem marnowania żywności i wskazuje jak możemy wspierać Banki Żywności, a także tworzyć w lokalnie tzw. jadłodzielnie.
Przyczyny strat i marnotrawstwa żywności w całym łańcuchu rolno-żywnościowym są zróżnicowane. Na zjawisko wpływają warunki atmosferyczne, ale także niewłaściwy czas zbioru. Wiele żywności marnuje się też ze względu na nieodpowiednie warunki przechowywania – wskazuje Piątkowska.
Dlaczego wyrzucamy tak wiele produktów?
Z raportu Banku Żywności pt. „Nie marnuj jedzenia” wynika, że wyrzucanie żywności związane jest zawsze lub zazwyczaj z przygotowaniem zbyt dużej ilości jedzenia - tak twierdzi 20%. Na drugim miejscu wśród powodów wyrzucania są zbyt duże zakupy - 7,3%.
Najczęściej wskazywanym powodem wyrzucania żywności jest zepsucie (65,2%), przeoczenie daty ważności (42%), przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia (26,5%), zbyt duże zakupy (22,2%).
Marnotrawienie żywności to coraz poważniejszym problemem w Europie. W UE marnuje się rocznie 88 mln t żywności (173 kg na mieszkańca). To ekwiwalent 20% całej produkcji żywności w UE i straty równowartości 143 mld euro – wskazuje inicjatorka kampanii Monika Piątkowska.