Drożyzna zalewa Polskę! Warzywa kosztują już prawie 30 proc. więcej niż rok temu!

2019-07-15 16:26 ŁT
Zakupy
Autor: East News / Marek Szandurski

To już prawdziwa plaga! Żywność drożeje w zastraszającym tempie. W czerwcu za produkty spożywcze płaciliśmy o 6,2 proc. więcej niż przed rokiem! - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. A jak podkreślają eksperci, drożejącą żywność najbardziej w swoich wydatkach odczuwają najubożsi Polacy.

- Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,3 proc. (w tym usługi - o 1,0 proc., przy utrzymujących się na tym samym poziomie cenach towarów). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,6 proc. (w tym usług - o 3,9 proc. i towarów - o 2,2 proc.) - napisano w komunikacie GUS.

ZOBACZ TEŻ: Dramat pacjentów trwa. Po leki muszą jeździć kilkaset kilometrów

Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, gdy przyjrzymy się cenom poszczególnych produktów! Mąka była w czerwcu br. droższa o 9,4 proc. w ujęciu rocznym, pieczywo o 9,8 proc., a mięso wieprzowe o 10,6 proc., a wędliny o 6,1 proc. Za co płacimy mniej? Potaniało natomiast mleko (o 0,7 proc.) oraz jaja (o 6,1 proc.). Tańsze były też "oleje i tłuszcze" (o 2,8 proc.), w tym masło o 6 proc. GUS podał, że owoce potaniały w czerwcu o 4,3 proc. rok do roku, choć od początku roku ich ceny wzrosły o 11,6 proc.

To jednak nie koniec podwyżek! Ceny warzyw wzrosły w czerwcu o 27,3 proc. rdr, a cukru o 23,3 proc. Głębiej do kieszeni muszą też sięgać kierowcy. W zeszłym miesiącu paliwo zdrożało o 3 proc. w ujęciu rocznym.

W przypadku usług największy wzrost cen zanotowano w wywozie śmieci - o 20 proc. rdr. Usługi lekarskie podrożały o 5,3 proc., turystyki zorganizowanej wzrosły o 8 proc. (o 3,8 ro. w kraju, o 11,4 proc. - za granicą). Zgodnie z danymi GUS, usługi łączności potaniały o 1,5 proc. rdr, a sprzęt telekomunikacyjny o 10,6 proc. - wylicza serwis dlahandlu.pl.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Darmowe bilety i kawa za oddane śmieci! Recyklomaty już działają. Sprawdź, gdzie!

- Im wyższy dochód w gospodarstwie domowym, tym relatywnie mniej wydajemy na żywność, im niższe dochody, tym żywność stanowi więcej w koszyku wydatków. Jak ktoś zarabia mniej, to siłą rzeczy jego wydatki na żywność stanowią większy procent ogółu wydatków. Tak więc wzrost cen żywności bardziej dokucza rodzinom mniej zamożnym niż bogatszym - wyjaśnia w rozmowie z PAP prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych dr Bohdan Wyżnikiewicz.

Najnowsze