Elektromarket

i

Autor: Shutterstock Elektromarket

Omnibus

Dyrektywa Omnibus w praktyce. Co się zmieniło w sklepach?

2023-01-03 15:25

Dyrektywa unijna Omnibus nakazuje sklepom w trakcie promocji pokazywać najniższą cenę z ostatnich 30 dni, co obnażyła nieuczciwe praktyki wielu sprzedawców. Okazuje się, że dyrektywa dotyczy nie tylko sklepów internetowych, ale także stacjonarnych. Od początku 2023 roku pełne informacje o promocji możemy znaleźć także na etykietach cenowych.

Dyrektywa Omnibus weszła w życie w 2023 roku. Co się zmieniło w sklepach?

W sklepach internetowych właściwie od początku 2023 roku pojawiły się informacje o cenach, których wymaga dyrektywa Omnibus. W sklepach stacjonarnych wymagało to wydrukowania nowych etykiet, ale w wielu przypadkach możemy już je zobaczyć. Dotyczy to nie tylko elektromarketów, ale również dyskontów. Jednak nie na wszystkich promocyjnych produktach znajdziemy etykiety z ceną z ostatnich 30 dni (tzw. ceną referencyjną).

Dyrektywa Omnibus nakłada obowiązek podawania ceny referencyjnej, ale nie w przypadku produktów, których termin przydatności do spożycia jest krótszy niż 30 dni. Więc przy cenach żywności, głównie tej szybko psującej się, możemy nie zobaczyć najniższej ceny z ostatnich 30 dni.

Co więcej, obowiązek podawania cen referencyjnych nie dotyczy także ofert wiązanych, czyli promocji typu "2+1", "kup trzy produkty i czwarty weź za złotówkę" etc.

Nie wszystkie sklepy zdążyły z nowymi etykietami. Co grozi za niestosowanie się do dyrektywy Omnibus?

Jak podaje Business Insider, w niektórych sklepach nie zdążono dostosować cen do dyrektywy. Inne z kolei podają, że nigdy nie stosowały nieuczciwych praktyk z promocjami i przekreślona cena jest w ich wypadku najniższą z ostatnich 30 dni, choć zapewne z czasem pojawią się i stosowane etykiety. W innych sklepach nie ma nowych etykiet, głównie dlatego, że przecen nie ma w ogóle.

Są również kwestie sporne, takie jak używanie określeń "wietrzenie magazynów", lub "niskie ceny", które wcale nie muszą oznaczać promocji, więc nie wymagają podawania informacji o cenach sprzed 30 dni. Jeśli jednak te "luki" będą wykorzystywane, można spodziewać się postępowań UOKiK.

Za niestosowanie się do przepisów dyrektywy Omnibus grozi kara wysokości 20 tys. zł, a potrójne powtórzenie wykroczenia nawet 40 tys. zł. UOKiK ma również prawo w skrajnych wypadkach wymierzać kary wysokości 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorstwa.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak
Sonda
Jak oceniasz unijną dyrektywą Omnibus?

Czy już jestem ZAKUPOHOLIKIEM?

Posłuchaj, czy masz TE objawy i dowiedz się, jak z tym walczyć!

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze