Lody

i

Autor: Shutterstock Latem wiele osób daje się skusić na lodowy deser

Dzień Lodów [17.07.2022]. O ile wzrosły ceny lodów? Inflacja nie oszczędza nawet sezonowych słodkości

2022-07-17 12:01

17 lipca obchodzimy Dzień Lodów. Zatem w niedzielne popołudnie warto wybrać się na słodki, zimny deser. Niestety w 2022 roku za lody musimy płacić więcej niż w poprzednich latach. Inflacja nie oszczędza nawet sezonowych słodkości. Średnio za jedną gałkę tradycyjnych lodów trzeba zapłacić więcej o 1 zł. Na litrze zmrożonego przysmaku wychodzi o wiele więcej.

Ceny lodów poszły w górę. Ile kosztują lody w wakacje 2022?

Inflacja 2022 pędzi jak szalona. Już zbliża się do 16 proc. Pokazuje to czarno na białym, w jakim tempie rosną ceny w Polsce. Niestety, wzrosty cen nie omijają sezonowych słodkości. W wakacje 2022 za porcję (tak zwaną gałkę) lodów w cukierni czy lodziarni trzeba zapłacić o 1 zł więcej niż przed rokiem. Zatem tam, gdzie w poprzednie wakacje za taki przysmak płaciliśmy 5 zł, to teraz jest to 6 zł. Są też miejsca, w których ceny wystrzeliły w górę i za porcję lodów trzeba zapłacić 7,5 zł i więcej. W przypadku większych, pakowanych porcji notuje się wzrosty cen o 3-5 zł na pudełku. Dlaczego ceny lodów tak bardzo idą w górę? Winna temu jest wszechogarniająca drożyzna. W górę poszły ceny niemal wszystkiego: kosztów utrzymania linii produkcyjnej, firmy, pracowników, ale i ceny surowców.  W ciągu roku surowce podrożały minimum o 50 proc., ale niektóre dużo bardziej. W przypadku produktów mlecznych to jest 100 proc., a na przykład kwasek cytrynowy zdrożał o 300 proc. W takiej sytuacji producentom lodów nie pozostaje nic innego jak podniesienie cen. A konsumentom w upalne dni pozostaje płacić. W Dzień Loda warto skusić się na taki przysmak.

Lody rzemieślnicze są w cenie

Lody to popularny zamrożony deser, który uzyskuje się poprzez zamrażanie masy uzyskanej z produktów mlecznych bądź wody z dodatkami smakowymi, lub zamrażanie masy złożonej z owoców, cukru i wody. Alternatywną opcją dla lodów mlecznych są lody wykonywane na bazie napojów: sojowego, ryżowego, owsianego.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"
Sonda
Po ile kupujesz lody?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze