Które sklepy są otwarte 6 stycznia? Tutaj w święto Trzech Króli zrobisz zakupy w Białymstoku

i

Autor: pixabay.com Które sklepy są otwarte 6 stycznia?

Szalejąca inflacja

Ekspert: W lutym i marcu inflacja może wzrosnąć do nawet 20 proc.

2023-01-05 21:24

Niższą inflację zawdzięczamy niższym cenom paliw oraz nośników energii, przede wszystkim węgla. W lutym i marcu inflacja może jednak wzrosnąć do nawet 20 proc. - uważa ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.

Szokujący wskaźnik inflacji w grudniu!

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 r. wzrosły rdr o 16,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen o 17,3 proc. rdr i wzrostu o 0,8 proc. mdm.

W ocenie Mariusza Zielonki, odczyt inflacji na poziomie 16,6 proc. okazał się "miłą niespodzianką". Stwierdził, że na tyle niższy odczyt inflacji od oczekiwanego był możliwy przede wszystkim dzięki cenom paliw, które w ciągu miesiąca spadały "w dosyć znaczącym stopniu" oraz niższych kosztów nośników energii, przede wszystkim węgla.

Jak jednak zaznaczył, obie kategorie produktów są produktami regulowanymi – z jednej strony ceny paliw są dyktowane przez państwowego monopolistę na rynku, a ceny węgla są regulowane przez rząd. Wskazał, że "obszarem, który z kolei nie podlega regulacji jest żywność i tu miesięczne wzrosty są na stabilnym poziomie tj. 1.4 proc. więcej w stosunku do listopada". W jego opinii pokazuje to, że w lutym i marcu inflacja może wzrosnąć do nawet 20 proc. 

Główny Urząd Statystyczny podał wstępny szacunek inflacyjny za grudzień 2022 roku. Okazało się, że doszło do znacznego spadku, bo wskaźnik wyniósł 16,6 proc. rok do roku! To drugi z rzędu spadek i co ważne - pierwszy wynoszący niemal cały punkt procentowy od lutego 2022 roku. Warto jednak zaznaczyć, że ceny w grudniu względem listopada wzrosły o 0,2 proc.

Sonda
Czy na zakupach odczuwasz, że ceny poszły do góry?
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze