Allianz Trade: gdzie najłatwiej odzyskać należności
Analiza opracowana przez Allianz Trade dotyczy tego, skąd najłatwiej a skąd najtrudniej windykować swoje należności. Ubezpieczyciel przeanalizował 49 krajów. Przedmiotem analizy była złożoność i trudność procesu windykacyjnego w danym kraju. Allianz Trade przyjęło skalę od 0 (najmniej skomplikowana) do 100 (najbardziej skomplikowana).
Wyniki uwzględniają ekspertyzę sporządzoną przez specjalistów ds. windykacji na całym świecie oraz 40 wskaźników dotyczących lokalnych praktyk płatniczych, postępowań sądowych oraz kwestii związanych z ogłaszaniem upadłości.
Szwecja, Finlandia, Niemcy - tu najłatwiej odzyskasz pieniądze
Z analizy przeprowadzonej przez Allianz Trade wynika, że najłatwiej windykuje się należności w Szwecji, Niemczech i Finlandii. Maxime Lemerle, główny analityk zajmujący się badaniami nad niewypłacalnością w Allianz Trade informuje, że jest to spowodowane faktem, że lokalne przedsiębiorstwa działające w tych krajach dobrze wywiązują się ze zobowiązań płatniczych.
Na ich korzyść działa również sprawność sądów, co ułatwia firmom ściąganie długów.
Sytuacja wygląda gorzej we Francji i Hiszpanii. W tych krajach ściąganie długów to skomplikowany i żmudny proces w przypadku niewypłacalności dłużnika (szczególnie w przypadku niezabezpieczonych wierzycieli).
Najtrudniej w krajach arabskich
Najtrudniej jest jednak w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Malezji. Choć złożoność procedur sądowych w Arabii Saudyjskiej uległa poprawie - to i tak międzynarodowe procesy windykacyjne wykazują trzykrotnie wyższą złożoność od tych prowadzonych w Szwecji, Finlandii czy Niemczech.
Z analizy wynika, że w kwestii ściągania należności wciąż widoczna jest dysproporcja między gospodarkami rozwiniętymi a rozwijającymi się. 14 z 16 krajów Europy Zachodniej ma zauważalnie mniej dotkliwy dla wierzycieli poziom złożoności windykacji. Kanada i USA wykazują wysoki poziom komplikacji. Najbardziej skomplikowane procesy windykacyjne zachodzą na Bliskim Wschodzie, w Afryce oraz Azji.
Złożoność procesów windykacyjnych spada
Z czasem dysproporcja między regionami w kwestii poziomu trudności w odzyskiwaniu długów się zmniejsza. Członek zarządu Allianz Trade, Fabrice Desnos (odpowiedzialny za ocenę ryzyka, reasekurację i gwarancje) twierdzi, że W ciągu ostatnich czterech lat prawie połowa krajów odnotowała spadek oceny w zakresie złożoności windykacji.
Jego zdaniem pandemia COVID-19 skłoniła kilka krajów do przyspieszenia reform ram prawnych związanych z niewypłacalnością. Zauważa również, że pojawiła się pewna poprawa w zakresie restrukturyzacji zapobiegawczej między innymi w Australii, Wielkiej Brytanii oraz w krajach Unii Europejskiej.
Chiny oraz Arabia Saudyjska również zdecydowały się na podjęcie działań skutkujących zauważalną poprawą w kwestii procesów windykacyjnych.
"W efekcie wskaźniki jej złożoności zmniejszyły się o trzy i dwa punkty" — mówi Fabrice Desnos.
Ściąganie należności wciąż jest skomplikowane
Pomimo tego,że poziom skomplikowania windykacji spada na całym świecie, to ściąganie należności wciąż jest trudne.
"We wszystkich krajach istnieją obszary, w których windykacja jest skomplikowana" - twierdzi Maxime Lemerle. Jego zdaniem zawiłe praktyki płatnicze wciąż obowiązują na Bliskim Wschodzie. Jeśli chodzi o złożoność postępowań sądowych jest nieco rzadsza zwłaszcza w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej.
Najtrudniejsze są jednak zawiłości związane z niewypłacalnością przedsiębiorstw: postępowania upadłościowe wciąż odpowiadają za połowę wszystkich utrudnień związanych z windykacją na świecie — mówi Maxime Lemerle.
Kraje azjatyckie najbardziej narażone na skomplikowaną windykacje
W ramach swojej analizy Allianz Trade obliczył również ekspozycję eksporterów na międzynarodową złożoność procesu windykacji należności eksportowych. Okazuje się, że najmniej narażone na utrudnienia w odzyskaniu należności eksportowych są Finlandia, Norwegia i Austria, ponieważ ich dominującymi partnerami handlowymi są kraje, w których windykacja należności jest najmniej skomplikowana.
Na przeciwnym końcu plasuje się Azja. Tam aż siedem krajów znajduje się na szczycie listy najbardziej narażonych na skomplikowaną windykację w związku z handlem międzynarodowym. Są to Indie, Singapur, Japonia, Malezja, Tajlandia, Indonezja, Hongkong.