banknoty złotówki

i

Autor: Pixabay.com

Eksport do Europy. Gdzie najłatwiej odzyskasz należności?

2022-06-25 19:55

Niepewna sytuacja gospodarcza, wzrost niewypłacalności to jedne z wielu wyzwań z którymi mierzą się osoby i przedsiębiorstwa zarządzające należnościami w międzynarodowej wymianie handlowej. W podjęciu decyzji dotyczącej wyboru współpracownika czy kontrahenta może pomóc analiza stworzona przez Allianz Trade.

Allianz Trade: gdzie najłatwiej odzyskać należności

Analiza opracowana przez Allianz Trade dotyczy tego, skąd najłatwiej a skąd najtrudniej windykować swoje należności. Ubezpieczyciel przeanalizował 49 krajów. Przedmiotem analizy była złożoność i trudność procesu windykacyjnego w danym kraju. Allianz Trade przyjęło skalę od 0 (najmniej skomplikowana) do 100 (najbardziej skomplikowana).

Wyniki uwzględniają ekspertyzę sporządzoną przez specjalistów ds. windykacji na całym świecie oraz 40 wskaźników dotyczących lokalnych praktyk płatniczych, postępowań sądowych oraz kwestii związanych z ogłaszaniem upadłości.

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie

Szwecja, Finlandia, Niemcy - tu najłatwiej odzyskasz pieniądze

Z analizy przeprowadzonej przez Allianz Trade wynika, że najłatwiej windykuje się należności w Szwecji, Niemczech i Finlandii. Maxime Lemerle, główny analityk zajmujący się badaniami nad niewypłacalnością w Allianz Trade informuje, że jest to spowodowane faktem, że lokalne przedsiębiorstwa działające w tych krajach dobrze wywiązują się ze zobowiązań płatniczych.

Na ich korzyść działa również sprawność sądów, co ułatwia firmom ściąganie długów.

Sytuacja wygląda gorzej we Francji i Hiszpanii. W tych krajach ściąganie długów to skomplikowany i żmudny proces w przypadku niewypłacalności dłużnika (szczególnie w przypadku niezabezpieczonych wierzycieli).

Najtrudniej w krajach arabskich

Najtrudniej jest jednak w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Malezji. Choć złożoność procedur sądowych w Arabii Saudyjskiej uległa poprawie - to i tak międzynarodowe procesy windykacyjne wykazują trzykrotnie wyższą złożoność od tych prowadzonych w Szwecji, Finlandii czy Niemczech.

Z analizy wynika, że w kwestii ściągania należności wciąż widoczna jest dysproporcja między gospodarkami rozwiniętymi a rozwijającymi się.  14 z 16 krajów Europy Zachodniej ma zauważalnie mniej dotkliwy dla wierzycieli poziom złożoności windykacji. Kanada i USA wykazują wysoki poziom komplikacji.  Najbardziej skomplikowane procesy windykacyjne zachodzą na Bliskim Wschodzie, w Afryce oraz Azji.

Złożoność procesów windykacyjnych spada

Z czasem dysproporcja między regionami w kwestii poziomu trudności w odzyskiwaniu długów się zmniejsza. Członek zarządu Allianz Trade, Fabrice Desnos (odpowiedzialny za ocenę ryzyka, reasekurację i gwarancje) twierdzi, że W ciągu ostatnich czterech lat prawie połowa krajów odnotowała spadek oceny w zakresie złożoności windykacji.

Jego zdaniem pandemia COVID-19 skłoniła kilka krajów do przyspieszenia reform ram prawnych związanych z niewypłacalnością. Zauważa również, że pojawiła się pewna poprawa w zakresie restrukturyzacji zapobiegawczej między innymi w Australii, Wielkiej Brytanii oraz w krajach Unii Europejskiej.

Chiny oraz Arabia Saudyjska również zdecydowały się na podjęcie działań skutkujących zauważalną poprawą w kwestii procesów windykacyjnych.

"W efekcie wskaźniki jej złożoności zmniejszyły się o trzy i dwa punkty" — mówi Fabrice Desnos.

Ściąganie należności wciąż jest skomplikowane

Pomimo tego,że poziom skomplikowania windykacji spada na całym świecie, to ściąganie należności wciąż jest trudne.

"We wszystkich krajach istnieją obszary, w których windykacja jest skomplikowana" - twierdzi Maxime Lemerle. Jego zdaniem zawiłe praktyki płatnicze wciąż obowiązują na Bliskim Wschodzie. Jeśli chodzi o złożoność postępowań sądowych jest nieco rzadsza zwłaszcza w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej.

Najtrudniejsze są jednak zawiłości związane z niewypłacalnością przedsiębiorstw: postępowania upadłościowe wciąż odpowiadają za połowę wszystkich utrudnień związanych z windykacją na świecie — mówi Maxime Lemerle.

Sonda
Czy wiesz jak przebiega proces windykacyjny w Polsce?

Kraje azjatyckie najbardziej  narażone na skomplikowaną windykacje

W ramach swojej analizy Allianz Trade obliczył również ekspozycję eksporterów na międzynarodową złożoność procesu windykacji należności eksportowych. Okazuje się, że najmniej narażone na utrudnienia w odzyskaniu należności eksportowych są Finlandia, Norwegia i Austria, ponieważ ich dominującymi partnerami handlowymi są kraje, w których windykacja należności jest najmniej skomplikowana.

Na przeciwnym końcu plasuje się Azja. Tam aż siedem krajów znajduje się na szczycie listy najbardziej narażonych na skomplikowaną windykację w związku z handlem międzynarodowym. Są to Indie, Singapur, Japonia, Malezja, Tajlandia, Indonezja, Hongkong.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze