Elżbieta Witek nowym marszałkiem Sejmu. Jaki majątek zgromadziła druga osoba w państwie?

2019-11-12 15:43 ŁT
Elżbieta Witek
Autor: Jakub Kaminski/East News Elżbieta Witek

Elżbieta Witek na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu IX kadencji została wybrana nowym marszałkiem Sejmu. Za kandydaturą posłanki Prawa i Sprawiedliwości głosowało 314 parlamentarzystów, przeciw było 11, a od głosu wstrzymały się 134 osoby.

Elżbieta Witek ponownie została wybrana na marszałka izby niższej parlamentu. Nowa marszałek nie miała w głosowaniu kontrkandydata. Witek sprawowała już tę funkcję w Sejmie poprzedniej kadencji, gdy 9 sierpnia br. zastąpiła na stanowisku Marka Kuchcińskiego. Wcześniej przez trzy miesiące była szefem MSWiA. Przypomnijmy, że Witek na tym stanowisku zastąpiła zdymisjonowanego Kuchcińskiego, który wylatał miliony złotych z budżetu państwa, robiąc z rządowych samolotów podniebne taksówki dla rodziny i przyjaciół. 

ZOBACZ TEŻ: Ile pieniędzy ma Tomasz Grodzki - Oświadczenie majątkowe kandydata KO na marszałka senatu

Elżbieta Witek zasiada w poselskich ławach Prawa i Sprawiedliwości od 2005 roku. Pierwszy raz do Sejmu próbowała się dostać w 2001 roku, ale bez powodzenia. Cztery lata później już się udało i od tamtej pory nieprzerwanie jest posłanką PiS. Przed 1989 r. działa w Solidarności przez była nawet aresztowana i straciła pracę. W czerwcu 2015 roku Witek została rzecznikiem prasowym partii Jarosława Kaczyńskiego.  

Następnie objęła posadę szefa gabinetu politycznego prezesa Rady Ministrów i została ministrem bez teki. Po majowych eurowyborach Witek zastąpiła na stanowisku szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, który został europosłem. W roli minister spraw wewnętrznych Witek ostała się jedynie 4 miesiące, by zostać drugą osobą w państwie po prezydencie Andrzeju Dudzie.

Jaki majątkiem dysponuje nowy marszałek niższej izby parlamentu? Z oświadczenia majątkowego Witek datowanego na kwiecień br. wynika, że była minister zgromadziła jedynie 10 tys. zł oszczędności. W jej posiadaniu jest mieszkanie o powierzchni 63 m2 (wartość 170 tys. zł) oraz współdzieli mieszkanie z mężem po teściach - 66 m2, wartość wg. aktu notarialnego 30 410 zł.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Nowe emerytury w 2020 roku. Co zrobić z OFE? Ekspert radzi

Elżbieta Witek nie może narzekać na zarobki. W 2018 r. do jej portfela trafiło ponad 216 tys. złotych, co średnio daje miesięczny zarobek na poziomie 18 tys. zł! A składa się na nią sowita emerytura, uposażenie i dieta poselska oraz pensja z KPRM. 

Solidne zarobki pozwalają nowemu marszałkowi na spłacanie kredytów, które zaciągnęła PKO BP. Największy dług dotyczy zakupu mieszkania córce. Ponadto Witek posiada kredyt konsumencki przekraczający 60 tys. zł i linię kredytową na 18 tys. zł. W garażu drugiej osoby w państwie polskim stoi Mitsubishi Colt z 2001 r.  Witek ukończyła Uniwersytet Wrocławski. Pracowała jako nauczycielka, była też dyrektorem jednej ze szkół podstawowych oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworznie. Prywatnie Elżbieta Witek jest mężatką i matką dwóch córek Gabrysi i Marty.

Najnowsze