Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: Bartosz Krupa/East News Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Trzynastki dla emerytów dopiero w lipcu! Poznaj terminy wypłaty Emerytury Plus

2019-04-29 11:03

Trzynastka dla emerytów. Zgodnie z zapowiedziami rządu, jednorazowe świadczenie emerytalne - tzw. trzynastki dla emerytów i rencistów, trafią do świadczeniobiorców wraz z majowymi przelewami. Niektórzy dodatkowym zastrzykiem pieniędzy będą się mogli cieszyć jeszcze przed majówką! Jednak do wielu seniorów trzynastka trafi dopiero... w lipcu!

Trzynastki dla emerytów 2019. Kiedy wypłaty?
To pytanie zadają sobie wszyscy emeryci i renciści, bowiem do otrzymania "trzynastki" uprawnionych będzie 9,8 mln osób. W tym gronie jest 6,94 mln emerytów i 2,62 mln rencistów. Minimalna emerytura obecnie wynosi 1,1 tys. złotych brutto (po waloryzacji 1 marca 2019). W praktyce "na rękę" to 888,25 zł. Jak przekonuje ustawodawca, świadczenia mają być wypłacane wraz z majową emeryturą lub rentą. W praktyce pieniądze trafią do rąk emerytów i rent jeszcze wcześniej - a to dlatego, że seniorom sprzyja kalendarz. 940 tys. seniorów dostanie 13. emeryturę już w kwietniu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytury i renty wypłaca w kilku terminach. To 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca. Ale akurat w maju sytuacja będzie inna. Wszystko ze względu na Święto Pracy, które wypada 1 maja. To dzień wolny. I dlatego pieniądze zostaną wysłane wcześniej. Kolejne ok. 470 tys. osób - którzy świadczenia standardowo otrzymują 5. dnia miesiąca, emeryturę czy rentę wraz z "trzynastką" dostaną 2 maja. 

ZOBACZ TEŻ: Trzynastka dla emerytów. Emerytura Plus będzie wypłacona w 2020 roku?

Osoby otrzymujące świadczenia przedemerytalne i zasiłek przedemerytalny "trzynastki" dostaną w czerwcu. Osoby otrzymujące z KRUS emerytury rzadziej niż co miesiąc swoją "trzynastkę" zobaczą natomiast dopiero w lipcu - informuje serwis next.gazeta.pl.

Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza

Kto dostanie Emeryturę Plus?
Świadczenie będzie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Emerytura Plus. Pieniądze dostanie więcej osób! Sukces "Superbiz.pl" i Instytutu Emerytalnego [WIDEO]

Trzynastą emeryturę otrzymają także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tak zwaną matczyną emeryturę - w pierwszej wersji projektu ta grupa nie została uwzględniona. Z kolei świadczenia nie otrzymają osoby pobierające świadczenia, o których mowa w art. 100 par. 1 i 2 oraz art. 102 par. 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Chodzi między innymi o uposażenia pobierane przez część sędziów przeniesionych w stan spoczynku przed 65. rokiem życia.

W razie zbiegu prawa do świadczeń, osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie. Świadczenie nie będzie też objęte egzekucją komorniczą.

ZOBACZ TAKŻE: Emerycie! Sprawdź, jak wzrośnie twoje świadczenie od marca 2020 r. Duże podwyżki [TABELA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze