Emerytury gwiazd - Irena Dziedzic miała skandalicznie niską emeryturę. Pomóc miała hipoteka odwrócona

2021-05-06 12:41
Irena Dziedzic
Autor: AKPA

Emerytury gwiazd. Irena Dziedzic, gwiazda telewizji, w wieku senioralnym, tak jak wielu jej rówieśników, borykała się z kłopotami finansowymi. Jednym ze źródeł tej sytuacji była skandalicznie niska emerytura. Wielka gwiazda szklanego ekranu, by móc wiązać koniec z końcem, miała zdecydować się na tak zwaną hipotekę odwróconą polegającą na tym, że przekazuje się prywatne mieszkanie w inne ręce, a w zamian otrzymuje się co miesiąc określoną kwotę. To pewnego rodzaju dodatek emerytalny, z którego przeważnie korzystają osoby samotne.

Emerytury gwiazd porażają. Niestety, wielkie gwiazdy szklanego ekranu, filmu, estrady, kiedy wkraczają w wiek emerytalny, przeżywają wielkie rozczarowanie. Okazuje się bowiem, że na wysokie emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych raczej nie mają co liczyć. Wiele polskich gwiazd skarży się na skandalicznie niskie świadczenia. Na przykład Alicja Majewska w jednym z wywiadów przyznała, że jej emerytura to nieco ponad tysiąc złotych, natomiast Maryla Rodowicz powiedziała, że otrzymuje emeryturę rzędu 1600 zł, zaś Karol Strasburger może pochwalić się świadczeniem w przedziale 1000 - 2000 zł. Zatem nikt nie ma wątpliwości, że za taką emeryturę gwiazdom nie uda się żyć na odpowiednim poziomie. Niestety, w podobnej sytuacji była wielka gwiazda szklanego ekranu Irena Dziedzic. Znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna po przejściu na emeryturę na kokosy nie miała co liczyć. W jednej z rozmów przyznała, że jej emerytura to zaledwie 900 zł. Dowodem na to, że taka kwota jest niewystarczająca do utrzymania się może być decyzja, jaką miała podjąć prezenterka o skorzystaniu z tak zwanej hipoteki odwróconej. Na czym to polega? Są fundusze, które w zamian za prawo do dysponowania nieruchomością po śmierci danej osoby, wypłacają jej rentę dożywotnią do końca życia. Senior dożywotnio użytkuje mieszkanie i otrzymuje co miesiąc określoną kwotę. Irena Dziedzic z tego tytułu mogła otrzymywać kilka tysięcy złotych. 

Dlaczego emerytury gwiazd są tak niskie? Niestety, odpowiedź jest bardzo prosta. Artyści większą część zawodowego życia pracują na podstawie umów cywilnoprawnych, kontraktów, które nie są oskładkowane. Skutego tego jest bardzo przykry - niska emerytura.

E-polska: Rok od pandemii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE