Najwyższe emerytury kobiet

i

Autor: Shutterstock

Emerytury - jeden wniosek, złotówki w kieszeni. To muszą robić emeryci

2021-08-17 14:13

Seniorzy mogą zwiększyć wymiar swojej emerytury, w niektórych przypadków nawet o kilkaset złotych. Wystarczy złożenie jednego wniosku do ZUS o ponowne przeliczenie świadczenia. W przypadku opisywanym przez gazeta.pl, świadczeniobiorca będzie dostawał emeryturę wyższą aż o 400 zł miesięcznie. Zmianę "zawdzięcza" skutkom pandemii koronawirusa. Ze względu na rozprzestrzenianie się COVID-19, spadła przewidywalna długość życia w Polsce, a to oznacza zmiany w sposobie wyliczania emerytur w ZUS. Teraz wiele osób może to wykorzystać.

Emerytura powiększona nawet o kilkaset złotych. Wszystko dzięki jednemu wnioskowi do ZUS

Na niskie emerytury narzeka wiele świadczeniobiorców, to też każda okazja do powiększenia świadczenia jest dobra. Jak opisuje portal gazeta.pl, czytelnik zgłosił się do ZUS-u z prośbą o ponowne przeliczenie świadczenia. Mężczyzna pobierał emeryturę od dziewięciu lat, a teraz zyska ok. 400 zł miesięcznie. Powiększone świadczenie będzie wypłacane prawdopodobnie już od września.

ZOBACZ: Waloryzacja emerytur ponad 12 procent! El Dorado emerytów

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Wniosek wypełniony przez emeryta nazywa się "emerytura EMP". Każdy pobierający świadczenie ma prawo do przeliczenia, ale jest też czynnik ryzyka. Jeśli z ponownego przeliczenia wyjdzie na to, że emerytura będzie niższa, ZUS ma prawo do zmiany świadczenia na mniej korzystne. Co więcej, nie ma możliwości odwołania się od takiej zmiany.

Emeryci mogą skorzystać na wniosku do ZUS

To czy wysłanie wniosku będzie korzystniejsze dla seniora zależy od tego, w jakim momencie miał ostatnio wyliczane świadczenie. Warto przypomnieć, że wysokość emerytury zależy m.in. od zebranych składek i przewidywanej, statystycznej długości życia. Jeśli przewidywania skróciły się względem dnia, w którym senior miał przeliczane świadczenie, to może wtedy faktycznie liczyć na więcej pieniędzy. W sytuacji odwrotnej, będzie stratny.

Sonda
Czy złożysz wniosek o przeliczenie emerytury?

Warto przy tym zaznaczyć, że pandemia koronawirusa obniżyła przewidywaną długość życia. Dlatego nie zaszkodzi samemu przeprowadzić wyliczenia, lub przed złożeniem wniosku, skonsultować się z kimś z ZUS, bo może okazać się, że przysługuje nam wyższe świadczenie. Na wniosku skorzystają również emeryci, którzy dorabiają na oskładkowanych umowach. Dzięki temu, że odprowadzają kolejne składki, zwiększa się kwota odłożona przez nich na ich koncie w ZUS. Aby odzyskać pieniądze w formie wyższej emerytury, muszą złożyć wniosek o jej ponowne przeliczenie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze