Emeryci

i

Autor: Pixabay Odstetki dla rocznika 1953

Emerytury

Emerytury stażowe będą głodowe? Fatalne wyliczenia z Sejmu

2024-02-24 13:17

Lewica złożyła w Sejmie projekt emerytur stażowych, które pozwalałyby kobietom przechodzić na emeryturę po 35 latach pracy, a mężczyznom po 40 latach, nawet jeśli nie osiągnęli wieku emerytalnego. Jak jednak wyliczyli eksperci z Biura Analiz Sejmowych osoby, które skorzystają z tej możliwości dostaną świadczenia zbliżone do minimalnych.

Emerytury stażowe zagrożone? Niepokojące wyliczenia Biura Analiz Sejmowych

Jak podaje "Fakt" przytaczając opinie ekspertów Biura Analiz Sejmowych osobom, które potencjalnie skorzystałyby z emerytur stażowych (przy założeniu, że zostałyby wprowadzone) groziłoby ryzyko ubóstwa emerytalnego. Szczególnie dotyczyłoby to kobiet, które zgodnie z projektem Lewicy o emeryturach stażowych mają krótszy wymagany czas pracy (35 lat) niż mężczyźni (40 lat), więc i mniej lat składkowych, oraz żyją statystycznie dłużej od mężczyzn, co negatywnie wpływa na przelicznik emerytalny.

W opinii Biura Analiz Sejmowych napisano, że większość osób decydująca się na emeryturę stażową dostałaby świadczenia wysokości emerytury minimalnej. Ponadto ustawa mogłaby doprowadzić do skokowego spadku podaży pracy, a już teraz na rynku pracy są niedobory pracowników. To mogłoby skutkować koniecznością podwyższenia stawek wynagrodzenia (w celu przyjęcia pracowników od konkurencji) i dalszego nakręcania spirali inflacyjnej.

Jak wylicza "Fakt" przechodząc na emeryturę stażową w wieku 53 lat, najniższa emerytura wyniesie 1789 zł brutto przy kapitale w ZUS wysokości 580 tys. zł. Z kolei przy kapitale wysokości 700 tys. zł, świadczenie wyniesie 2170 zł brutto. 

Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

WIELKI QUIZ. Rocznica denominacji złotego z PLZ na PLN. Czy pamiętasz ile zer obcięto przy denominacji?

Pytanie 1 z 10
Ile zer obcięto przy denominacji?
Quiz. Denomimnacja złotego 1.01.1995

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze