Welconomy Toruń

i

Autor: Materiały prasowe Welconomy Toruń

Welconomy Forum

Energetyka podczas Welconomy Forum w Toruniu. Patronat objął Super Biznes

2023-04-03 5:01

Dzisiaj rusza Welconomy Forum w Toruniu. Kwestie dostępu do surowców zyskują nowe znaczenie, szczególnie w obliczu wojny w Ukrainie i konieczności usamodzielnienia się Europy od dostaw ropy ze Wschodu. Podczas tegorocznego Welconomy odbędzie się dyskusja dotycząca transformacji energetycznej, dziejącej się na naszych oczach. Przełomem ma być budowa polskich elektrowni atomowych, która ma się rozpocząć w 2026 roku. Znaczenie ma także konsolidacja PKN Orlen, Grupy Lotos S. A. oraz PGNiG, dzięki której powstał koncern multienergetyczny o strategicznym znaczeniu dla całej Europy Wschodniej. Super Biznes objął patronat nad imprezą

-Wojna w Ukrainie zweryfikowała samodzielność Polski i całej Europy w zakresie energetyki. Niezbędne jest w naszym przypadku poszukiwanie nowych rozwiązań, takich jak farmy wiatrowe, czy inne odnawialne źródła energii. Musimy być na tyle niezależni, aby na wypadek zawirowań na arenie międzynarodowej posiadać własną infrastrukturę i koncerny przygotowane do zwiększonego wydobycia oraz transportu niezbędnych surowców. Konieczne jest także ujednolicenie systemu pod względem modernizacji istniejących sieci energetycznych, ich cyfryzacji i automatyzacji oraz taryf dystrybucyjnych – mówi dr Jacek Janiszewski, pomysłodawca i organizator Welconomy.

Panel poświęcony energetyce odbędzie się 3 kwietnia w CKK Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki przy al. Solidarności 1-3 w Toruniu.

Energetyka to obecnie jeden z filarów niezależnego i silnego państwa. Do tej pory Polska i inne kraje europejskie współpracowały w tym zakresie z Rosją, która dostarczała swoim partnerom handlowym nie tylko surowce energetyczne, ale także metale i pszenicę. Po rozpoczęciu wojny i na mocy sankcji nałożonych na Rosję przez Unię Europejską państwa Wspólnoty musiały znaleźć inne możliwości uzupełnienia magazynów w gaz, ropę i pozostałe surowce, niezbędne do funkcjonowania przemysłu oraz pokrycia zapotrzebowania społeczeństwa na energię.

Polska podjęła niezbędne kroki w celu uniezależnienia się od dostaw surowców ze Wschodu. Jednym z elementów tego procesu jest tzw. ustawa wiatrakowa, która pozwoli na uwolnienie potencjału w tym zakresie i wytwarzanie znacznie większej ilości zielonej energii z wiatru. Ustawa zliberalizowała dotychczasowe przepisy dotyczące możliwości budowy turbin wiatrowych w pobliżu gospodarstw domowych. Kolejnym elementem jest wybudowanie w Polsce pierwszej elektrowni atomowej. Do tej pory nasz kraj był „białą plamą” na mapie Europy w kwestii wytwarzania energii z atomu. To również należy zmienić, bo pozyskiwanie energii w ten sposób pozwoli zaspokoić nasze potrzeby energetyczne.

Ponadto jednym z wątków panelu będzie fuzja PKN Orlen, Grupy Lotos oraz PGNiG. Połączeniu tych podmiotów od początku towarzyszyły różne opinie. Jego pomysłodawcy stoją na stanowisku, że Polska potrzebowała silnej marki – koncernu multienergetycznego, który będzie największą tego rodzaju firmą w Europie Środkowej. Ich zdaniem Spółki pod wspólnym szyldem mogą wejść na zagraniczne rynki, startując z zupełnie innej pozycji. Nie brakuje jednak krytyków tej decyzji. Przede wszystkim zarzucają oni inicjatorom fuzji brak transparentności biznesowej tego pomysłu i narażenie Polski na możliwą utratę kontroli nad koncernem.

W dyskusji wezmą udział prelegenci: dr Robert Perkowski – Wiceprezes Zarządu PKN Orlen S.A., dr hab. Justyna M. Chodkowska-Miszczuk, prof. UMK, Kazimierz Kleina – Senator RP, Janusz Steinhoff – Wiceprezes Rady Ministrów w latach 2000-2001, Tomasz Tomasiak – Dyrektor Biura Transformacji Energetycznej, Kosma Złotowski – Poseł do Parlamentu Europejskiego. Moderatorem dyskusji będzie Hubert Biskupski – Zastępca Redaktora Naczelnego „Super Expressu”.

Wydarzenie jest objęte patronatami honorowymi przez Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, a także Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Finansów  oraz Piotra Całbeckiego – Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partnerami „Welconomy Forum in Toruń 2023” są: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, PFR, PARP, Urząd Miasta Torunia, Polregio SA, P.P. „Porty Lotnicze”, ZUS, Światowe Centrum Słuchu, PKN Orlen, Energa Grupa Orlen, Budimex oraz Strabag.”. Super Biznes objął patronat nad imprezą.

SPRAWDŹ PROGRAM WELCONOMY FORUM

Sonda
Czy na zakupach odczuwasz, że ceny poszły do góry?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze