Energetyki tylko dla dorosłych? Posłowie dopytują o wprowadzenie ustawy

i

Autor: pixabay

Zdrowie

Energetyki tylko dla dorosłych? Prace nad kontrowersyjnym zakazem trwają

2023-01-26 10:50

Do Sejmu wpłynęła interpelacja poselska dwójki posłów Aleksandry Gajewskiej i Aleksandra Miszalskiego, w której pytają ministra zdrowia o etap prac nad ustawą zakazującą sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 16. lat - informują wiadomościhandlowe.pl

Picie energetyków szkodzi zdrowiu!

Według informacji portalu, posłowie zwracają uwagę, że napoje energetyczne to zazwyczaj gazowane napoje bez dodatku alkoholu, które mają właściwości pobudzające. Zazwyczaj zawierają one dużą dawkę kofeiny, guarany lub tauryny. Ze względu na swoje działanie są często stosowane przez młode osoby, także te niepełnoletnie.

-W liście do ministra zdrowia możemy przeczytać, że „napoje energetyczne są łatwo dostępne w każdym sklepie spożywczym, chociaż eksperci i lekarze coraz głośniej biją na alarm, że picie ich, szczególnie w dużych ilościach, ma znaczący, negatywny wpływ na zdrowie. Spożycie więcej niż jednej puszki dziennie może spowodować nadmierne pobudzenie, przez co niemożliwe będzie odpowiednie skoncentrowanie się i skupienie.”-cytują wiadomościhandlowe.pl

Zdaniem portalu pytania mają związek z tym, że – jak argumentują – „w ostatnich dniach w mediach pojawiły się informacje, że Ministerstwo Zdrowia zastanawia się nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży „energetyków” dla osób poniżej 16. roku życia, o czym mówił także wiceminister Waldemar Kraska”.

Od kilku lat lekarze alarmują, że lawinowo przybywa małoletnich pacjentów po przedawkowaniu energetyków. Przypomnijmy że podobny zakaz obowiązuje m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Pieniądze to nie wszystko Rafał Brzoska
Sonda
Pijesz napoje energetyczne?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze